16.07.2020, 08:27

OKULLARI AÇMAK DOĞRU BİR KARAR MI?

Salgın döneminde, okulsuz toplumun ham bir hayal olduğu, eğitimin okullarda verilmesinin  gerekliliği ve önemi daha net ortaya çıktı.

Okul, bir çok fonksiyonu yanında öğrencinin sosyalleşmesini, sorumluluk almasını, görev bilinci oluşturmasını, rollerini öğrenmesini sağlar. Çocuklar, vatan, millet, bayrak sevgisini, büyüklere saygıyı, toplumsal kuralların gerekliliğini okulda öğrenir.

Daha önceki nesillerin aşına olmadığı, sanal dünyadan çıkış yeridir okul.

Şu hali ile koronavirüs salgınının uzun bir süre daha devam edeceğe benziyor. Yani hastalığın aşısı bulunana kadar istisnasız herkes tehlike altında. Bu yüzden hayat akışının eskisi gibi devam etmesi pek de mümkün görülmüyor.

Bu dönemde uzaktan eğitim bir zorunluluk olarak karşımıza çıksa da bunun sürdürülebilir olmadığı açık.

Uzaktan eğitim olarak adlandırılan yolla, tv’den ve internet üzerinden canlı olarak eğitimlerin verilmesinin devam etmesi uzun dönem de bir çok probleme neden olacaktır.

Televizyondan aksiyonu, komedisi bol programlar izlemeye alışmış çocuklar için bu tür yolla derslerin işlenmesinin çocuklar açısından sıkıcı olduğunu söylemeye bile gerek yok. Ayrıca uzun süre ekrana bakmak zorunda kalan çocuklarda dikkat dağınıklığı, dalgınlık, kendini ifade edememe gibi durumların ortaya çıkma olasılığı yüksek.

Uzaktan eğitim programında öğretmenin ne yaptığını görmek pekâlâ mümkün. Ancak öğrencinin ne anladığını ne kadar anladığını, sürece dayalı olarak ölçmek ise mümkün değil. Her şeyden önce tv’den yapılan programa öğrencinin katılıp katılmadığını, anlayıp anlamadığını, tespit etmek çok zor.

Öğretmenin jest ve mimiklerini öğrencilere göre ayarlaması, dersin akışını yerine göre hızlandırıp yavaşlatması karşıdan bilgi alamadığı için mümkün olamayacaktır. Ayrıca uzaktan eğitim az sayıda öğretmenle yürütülebilen bir süreç olduğundan bir çok öğretmen pasif halde kalmaktadır.

İnternetten çeşitli programlar aracılığı ile yapılan derslere ise erişim sağlayabilen de sağlayamayan da var. Uzaktan eğitime erişim noktasında, alt yapı eksiklikleri, öğrenci imkanlarının kısıtlılığı, özellikle kırsalda çok büyük bir problem olarak durmakta.

Birçok öğretmen uzaktan eğitimin devam ettiği dönemde, öğrenciden veya kendinden kaynaklanan nedenlerden dolayı pasif pozisyonda kaldı. Ders işleyemedi. Şu da bir gerçek ki bir çoğunun internet üzerinden ders işleme konusunda deneyimi yok. Bu yüzden sınıf ortamındaki gibi öğretmen kendini rahat hissetmediği gözden kaçmadı.

Okullar mutlaka eğitim-öğretime açılmalı ama ….

Pansiyonu olan, taşıma ile gelen, ikili eğitim yapan, mesleğe yönelik okullar, ilköğretim, ortaöğretim okulları için ayrı ayrı müfredat ve ders saati çalışması yapılmalı,

Öğrenci servisleri ile ilgili standartlar yeniden belirlenmeli, öğrenciler okul servislerine ve okula ateşleri ölçülerek alınmalı, öğrenci servislerinin günlük dezenfektasyonu sağlanmalı,

Öğrencilerin sosyal mesafe konusunda ilk hafta ciddi bir eğitim verilmeli,

Öğrenciler okula dezenfekte edilerek alınması için gerekli sistemler kurulmalı,

Sınıflara ve okulun belli yerlerine uyarı levhaları asılmalı,

Sınıflara günlük maske ve el dezenfektanı sağlanmalı,

Öğretmenlere sürecin nasıl işleyeceği ile ilgili eğitime alınmalı,

Ders saatinin süresi ve günlük işlenen ders sayısı azaltılmalı,

Tüm öğretmen ve idarecilerin nöbetçi olduğu sisteme geçilmeli,

Ateşi yüksek çıkan veya belirti gösteren öğrencilerin hastaneye sevki ve ailesinin bilgilendirilmesi ile ilgili prosedür ilan edilmeli,

Kısaca her adım en ince ayrıntısına kadar planlanmalı ve her ile bir koordinasyon merkezi kurularak denetim yolu ile ve çeşitli kanallardan gelen veriler toplanarak problemler ilgili ne yapılası gerektiği konusunda çözüm önerileri belli aralıklarla ilan edilmelidir.

Yorumlar (3)
Mehmet tas 4 hafta önce
Size Katiliyorum ogretmenim.Uzaktan egitime bel baglamak cok da dogru degil.Cunku paydaslarin fazla tecrube sahibi olmadigi bir sistem.Teknoloji onemli ama insan faktoru daha onemli.Bir ogretmenin tek ders saatinde sinifta ogrencilere aktardigi bilgi ve deneyimi onlarca saat uzaktan egitimle aktarmaya imkan yok.dogru bir konuya deginmissiniz.tebrik ederim.
Ümit Kemal 4 hafta önce
Kesinlikle yazi içeriği ile bu yıla ışık tutmus. EVET okul açılmalı ancak yazıda da belirtildiği gibi tüm iş ve işleniş ilgili tüm kişilere görev olarak tanımlanmalıdır. Velilere,öğretmenlere,kantin görevlisine,servis şoförüne .....
Fatih 2 hafta önce
Lütfen imlâ hatalarını düzeltin. Çok sırıtıyor.
banner51
25°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 10 Ağustos 2020
İmsak 04:21
Güneş 06:01
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:18
Yatsı 21:51