20.02.2019, 21:01

OKULLARIN DERS SAATLERİ AZALTILMALI MI?

Zihnine ideolojilerin deli gömleğini giydirmemiş her insan, yapılan her işin/uygulamanın olumlu ve olumsuz yanların bulunduğunu bilir.  Hesabını buna göre yapar.

Milli Eğitim Bakanının ders saatlerinin azaltılması gerektiği yönündeki söyleminden sonra olumlu ve olumsuz yönde birçok düşünce medyada yer aldı.

Şu ana kadar ki uygulamalar, bir dersin “ders saati” artırılırsa o dersin iyi öğretileceği yönündeydi. Ancak bu görüşün doğru olmadığı, ders saatlerinin arttırılması ile doğru orantılı bir öğrenmenin gerçekleşmediği ülkemizdeki sınavlarda öğrencilerin aldıkları puanlardan anlaşılmaktadır. Bu konudaki tecrübelerimiz, bir işte harcanan zamandan ziyade o zamanın verimli kullanılmasının önemli olduğu ve istenilen sonuçları ulaşmayı sağladığını bize göstermiştir.

Ancak meselenin öğretim boyutundan daha önemli bir yönü daha var. O da öğrencilerin okuldan arta kalan zamanlarını nasıl geçireceği.

Tabiat boşluk kabul etmez. Sizin bıraktığınız boşluğu mutlaka birileri dolduracaktır. İleride çözemeyeceğiniz toplumsal problemler mi çıkarmak istiyorsunuz. O ülkenin çocuk ve gençlerine bol bol boş zaman verin. Sosyal medyanın, çetelerin, uyuşturucu mafyalarının, terör örgütlerinin mumla arayıp bulamadığı imkânı kendi ellerinizle sunmuş olursunuz.

Türkiye gibi çarpık yapılaşmanın olduğu, yeterli sanat ve spor mekanlarının bulunmadığı, ailelerin çocukların kişisel gelişime katkı sağlayacak sanatsal, kültürel, sportif ve dini etkinliklere duyarlılığının yeterli düzeyde olmadığı, öğrencileri bu alanlara yönlendirecek ve devamlarını sağlayacak mekanizmaların bulunmadığı ülkeler, gençlere plansız boş zamanlar verecek olurlarsa geleceklerinin dibine dinamit düşüyor olacaklardır.

Finlandiya’da ders saatleri az olmasına karşı öğrenciler diğer AB ülkelerinin öğrencilerine göre çok daha başarılıdır. Buradaki başarının sırrı öğrencilerin okul dışı etkinliklerin sayısının fazlalığıdır. Yani gençler başı boş bırakılmamasıdır.

Bugün karşımıza çıkan, sorunları çözmede şiddeti araç olarak kullanan nesillerin besleyicisi, internet kafelerde, sokak başlarında, bilgisayar karşısında gençlerimiz “heba olmasının sebebi” bolca boş zaman bırakan “ikili eğitim” oluştur.

Bu konuda diğer bir iyi örnek ise İzlanda. İzlanda gençleri, madde kullanımı açısından diğer İskandinav ülkelerini ve çok sayıda Avrupa ülkesini geride bırakarak ilk sıraya yerleştiğinde çözüm yönelik olarak; ailelerin çocuklarıyla kaliteli vakit geçirmesinin önemi anlatılarak okul toplantıları yapılmış, aile bireylerinin birlikte vakit geçirecekleri zamanları arttırmaları ile ilgi kampanyalar düzenlenmiş; 16 yaşından küçük çocukların saat 22.00’den sonra sokağa çıkması yasaklanmış, ihlal olmaması için sıkı denetim getirilmiş; mahalle düzeyinde ‘ebeveyn yürüyüşleri’ düzenlenmeye başlamış, ailelerin dikkat çekmeyecek şekilde gençleri izlemesi ve birbirlerine  bilgi vermesi istenmiş; gençlerin kendilerini bir gruba ait hissedebilmeleri için grupla yapılan kültür-sanat aktivitelerine katılıma teşvik edilmiş; haftada en az dört saat sanat, müzik, spor veya dans aktivitelerine katılmalara desteklenip bu konuda denetim getirilmiş; serbest zaman faaliyetlerine ve spor aktivitelerine ücretsiz erişimlerini sağlayacak ücretsiz üyelik kartları için bütçe ayrılmış, jeotermal ısı ile ısıtılmış havuzların, kapalı paten pistlerinin, çim sahaların ve öğrenci kulüplerinin sayısı artırılmış.

Yetkililerden ricamız! belediyelerin, gençlik ve spor müdürlüklerinin, milli eğitim müdürlüklerinin ve okulların bir araya gelerek gençler için ne yapacaklarını, ne gibi imkanlar sunacaklarını belirlemeden, bu konuda bir plan yapmadan ders saatlerini azaltmamalarıdır.

 

Yorumlar (0)
banner51
28°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 03 Ağustos 2020
İmsak 04:12
Güneş 05:55
Öğle 13:15
İkindi 17:09
Akşam 20:26
Yatsı 22:01