29.06.2020, 16:27

ÖSYM'NİN SORULARI

Edebiyata meraklı biri olarak öğrencilerin büyük çoğunluğunun aksine Türkçe, paragraf ve edebiyat sorularını hep çok sevdim o upuzun paragraflar bana bir şeyler öğretirken doğru şıkkı bulmak için tekrar tekrar okuduğum seçenekler bana hep keyif verdi.

Sayısal derslerde işin içine nesnellik girdiği için net sorular ve onların net cevapları vardı ama Türkçe, edebiyat ve bilhassa paragraf soruları derin bir muhakeme ve dikkat gerektiriyordu.

Eğitimciler ve öğrenciler bu yıl her zamankinden daha zorlu geçen bir sınav dönemini daha geride bıraktık.

Binlerce çalışanın emek verdiği gecesini gündüzüne katarak çalıştığı, yüzbinlerce öğrencinin umudu, heyecanı ve gözyaşı ile geçen bu önemli süreçten geriye maalesef bir şarkıcının adı kaldı.

Yıllardır batının sanat akımlarını, adını duymadığımız ressamlarının tablolarında anlatmak istediklerinin denk düştüğü sanat yorumlarını İngilizce ve Fransızca kelimeler ile süsleyerek bizleri sınavlara hazırlayan sınav sistemimiz bu seferde bizim topraklarımızda yaşayan ancak batı tipi yaşam tarzını, kültürünü bize pompalamakla meşgul magazin ünlülerini seçmişti.

Soruların içine bizim kadim medeniyetimizin geleneği ile beslenen ve bu şanlı maziye bir değer katmak için yüzyıllardır emek vererek ortaya şaheserler koyan sanatçılarımız ve günümüzde onların yolunu sürdürenlere maalesef yine değinilmemiş veya kıyısından köşesinden geçilmişti.

Şöyle düşünelim; gelecek kaygısı, sınav heyecanı ve bilinmezliğin verdiği bir heyecan ile soru kitapçığını açan bir genç medeniyetimizin kadim değerlerini yüzyıllardır içinde barındırarak günümüze kadar büyük bir birikimle gelen sanat ve sanatçılarımızdan bir beyit, bir dize veya başka bir sanat ürünü ile karşılaşsa daha güzel olmaz mı?

Buna sınavlara hazırlık süreci de eklendiğinde öğrencilerin edebiyatımıza sanatımızın diğer dallarına karşı hem ilgisi hem de bu konuda ki bilgisi de artacaktır.

Yorumlar (1)
MUSTAFA 1 hafta önce
Değerli hocam güzel bir konuya dokunmuşsunuz kaleminiz dert görmesin. Selametle
banner51
26°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
MEB Şube Müdürü Rotasyonu İptal Edilmeli mi ? Edilememeli mi?
MEB Şube Müdürü Rotasyonu İptal Edilmeli mi ? Edilememeli mi?
Namaz Vakti 09 Temmuz 2020
İmsak 03:37
Güneş 05:34
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:45
Yatsı 22:33