6'lı masada ortak aday yok ortak liste var

Ortak adayda kriz yaşayan 6'lı masa gündemine "ortak listeyi" aldı. 41 ilde partilerin kendi listesi ile seçime girmesi, kalan 40 şehirde ise güçlü olan partinin bünyesinde ortak liste oluşturulması hedefleniyor. Bu fikir, 6'lı Masa'nın liderler dışında da bir araya gelen kurmaylarının çay içip sohbet ettikleri bir toplantıda gündeme geldi. CHP'lilerin bilgi verdiği Kılıçdaroğlu da "ortak liste"ye sıcak baktı.

Politika 21.09.2022, 09:47 21.09.2022, 16:38
6'lı masada ortak aday yok ortak liste var

Ortak adayda kilitlenen 6lı cephe çözümü konuyu ötelemekte bulurken, gündemlerine aralarında sancılı bir başka konu başlığı olan "ortak listeyi" aldı. Ortak aday için CHP ve İYİ Partinin karşılıklı açıklamalarla nabız yokladığı muhalefet masası, 2 Ekimde ikinci tura hazırlanıyor. Masanın ortakları bir yandan da Cumhur İttifakının nisan ayında yasalaştırdığı ve Mecliste çoğunluğu elde etme hesaplarını bozan Seçim Yasası değişikliğine çare arıyor.

FORMÜL YENİ KRİZE GEBE

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlunun "40 ilde müşterek liste" teklifinin, bu arayışın sonucu olarak geliştirildiği öğrenildi. 41 ilde partilerin kendi listesi ile seçime girmesi, diğer 40 şehir ve 87 seçim çevresinde ise en güçlü parti altında ortak liste oluşturulması planlanıyor. Formülde amacın Mecliste Cumhur İttifakına karşı çoğunluğu sağlamak olduğu bildirilirken, bunun 40 şehirdeki parti teşkilatlarında rahatsızlığı beraberinde getirmesi kaçınılmaz görülüyor.

BEYİN FIRTINASI SÜRÜYOR

Söz konusu plan 6lı masada 2 Ekim öncesi trafiği de tetikledi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşenerin DEVA ve Gelecek Partisi liderleri ile görüşmesi beklenirken, sürpriz tur DEVAdan geldi. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacanın geçen hafta 5 liderden ayrı ayrı görüşme talep ettiği, liderlerin Babacana tarih verdiği öğrenildi. Genel merkez binaları dışında yapılan görüşmeler hakkında açıklama yapılmazken, konunun ortak liste olduğu belirtiliyor.

Çay içerken akıllarına gelmiş

6lı masadaki beyin fırtınası, kurmaylar düzeyinde de sürüyor. Yeni Şafakın edindiği bilgilere göre, ortak liste fikri, bir süre önce birkaç parti yetkilisinin çay içip sohbet ettikleri bir buluşmada ortaya atıldı. Bu formül CHPliler aracılığıyla Kemal Kılıçdaroğluna iletildi. Kılıçdaroğlu da kurmaylarına "konuyu derinlemesine çalışın" talimatı verdi. Konunun, 2 Ekimde yeni tura başlayacak 6lı masanın seçim sürecindeki ana gündem maddesi olması bekleniyor.

Mehmet Güney

Kaynak: Yeni Şafak

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 28 Eylül 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı