AK Parti nabız yokluyor: 'Kontenjandan vekil' olur mu?

Bazı parti yöneticileri, Türkiye milletvekilliği için 100 kontenjan ayrılması teklifine "Bunun karşılığı VIP vekillik olur. Sıkıntıya yol açar" görüşünü savundu.

Politika 08.10.2020, 12:52
AK Parti nabız yokluyor: 'Kontenjandan vekil' olur mu?

AK Partinin seçim ve siyasi partiler mevzuatında yapılacak değişiklikler konusunda kurduğu komisyon çalışmalarını tamamladı. MHP Lideri Devlet Bahçelinin milletvekilli transferlerinin engellenmesine yönelik teklifi başta olmak üzere, seçim barajının düşürülmesi ve seçim çevresi sayısının artırılmasına yönelik başlıkların bulunduğu değişikliklere ilişkin rapor kısa süre içinde Cumhurbaşkanı Erdoğana sunulacak.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında kurulan komisyon, geçtiğimiz günlerde hazırlanacak raporla ilgili son bir toplantı yaptı. Raporda, yüzde 10luk seçim barajının düşürülmesine ilişkin yüzde 5, yüzde 7 ve sıfır baraj olmak üzere üç ayrı alternatif yer aldı. Erdoğana yapılacak sunumda daraltılmış bölge konusunda ise Türkiyedeki her seçim çevresinin 5, 6 veya 7 milletvekillinden oluşmasına yönelik yine üç ayrı alternatif yer alacak. Bu konuda ikinci bir teklif ise daraltılmış bölge yerine Türkiyedeki seçim çevrelerinin sayısının artırılması olacak. Buna göre, şu anda en fazla 18 milletvekilinden oluşan her seçim çevresinin 10 milletvekillinden oluşması teklif ediliyor.

VIP MİLLETVEKİLLİĞİ

Komisyonda, Türkiye Milletvekilliği olarak adlandırılan ve geçmişte de birçok kez tartışmaya açılan sistemi de görüştü. Sistemin anayasa değişikliğini gerektirdiği belirtilirken bazı parti yöneticileri kontenjan milletvekilliği sisteminin bir anlamda VIP milletvekilliği anlamına geleceği, bu durumun partilerin iç işleyişlerinde sıkıntıya yol açabileceği görüşünü dile getirdi.

PARTİLER UZLAŞMALI

AK Parti kaynakları, Türkiye milletvekilliği veya Kontenjan milletvekilliği sisteminin hazırladıkları pakette yer almayacağını, ancak partiler arasında bir uzlaşma çıkması durumunda gündeme gelebileceğini kaydetti. AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş "Pratik olarak farklı partilerin Meclise girmesini sağlayacak imkanlar var. Bir zamanlar çok konuşuldu, Türkiye milletvekilliği gibi bir konu gündeme getirilir. Diyelim 600 milletvekilinden 100ü buna ayrılır, her parti aldığı oy oranında Parlamentoda ilave milletvekili koyabilir" demişti.

YÜCEL KAYAOĞLU

Türkiye

Yorumlar (0)
banner51
21°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 21 Ekim 2020
İmsak 05:51
Güneş 07:15
Öğle 12:54
İkindi 15:52
Akşam 18:22
Yatsı 19:42