AK Parti’den istifa eden Arı'ya: Özel hayatından ötürü 'Edebinle istifa et' denildi

"İstifası genel merkezimiz ve Cumhurbaşkanımızın bir tasaruffu"

Politika 21.01.2022, 22:05
AK Parti’den istifa eden Arı'ya: Özel hayatından ötürü 'Edebinle istifa et' denildi

Nevşehir Belediye Başkanlığından geçen yıl, AK Partiden de geçtiğimiz günlerden istifa eden  Rasim Arı, başkan yardımcısının vezneye, dört personelinin ise temizlik işlerine sürüldüğünü söyledi. Bu suçlamalar üzerine AK Partili Nevşehir Belediye Başkanı Mehmet Savran, Arıya yanıt verdi. Savran, Arının söz ettiği personellerden ikisinin yardım kolilerini araçlarına taşıdıkları için ceza aldığını söyledi. Savran, Arının özel hayatı nedeniyle AK Parti Genel Merkezine çağrılarak, "Rezil olma, edebinle istifa et" denildiğini iddia etti.

Savran, Halk TV yazarı İsmail Saymazın sorularını yanıtladı. 

-Arının iddialarına ilişkin yanıtınız nedir?

O bahsettiği dört kişiden ikisi yardım kolilerini kendi araçlarına aktarırken yakalandı. Disiplin cezası aldılar. Ben onları 112de itfaiye çağrılarına bakmaları için yönlendirdim. Orada da aksaklıklara neden oldukları için temizlikte görevlendirdim. İstifa ettiler. "Yardımcım" diye bahsettiği kişi, başkan olduğumda dedi ki "Üç ay yardımcılık yaparsam hak kaybına uğramam" dedi. "Hayhay" dedim. Şimdi uzman olarak imar müdürlüğünde çalışıyor. Kendisinden önceki başkanın yolsuzluklarının üzerine gittiği için baskı gördüğü ve saldırıya uğradığı iddiası da mesnetsiz. Çünkü ilgili dosya 2018de, Rasim Bey başkan olmamışken açılmış. Müfettiş incelemeleri devam ediyor. Müdahil olmamız mümkün değil.

"İstifası genel merkezimiz ve Cumhurbaşkanımızın bir tasaruffu"


-O halde istifanın gerçek nedeni nedir?

Genel merkezimiz ve Cumhurbaşkanımızın bir tasarrufu. Bahsedilen sebepleri bire bir görmedim. Bir kadına gönderildiği söylenen dekontları gördüm.

-Arı tarafından mı?

Evet bir kadınla ilişkisi varmış. Kadın, bunu tehdit etmiş. Bu da açık etmesin diye ona ödeme yapmış. Onunla ilgili bir dekont gördüm sosyal medyada.

-Ne kadar ödenmiş?

Sanırım, 10 bin TL. Ama daha büyük miktarlar olduğu söyleniyor. Ben görmedim ve bilmiyorum. Bir de kadınla ses kaydı yayınlandı. Bakın, ben beyin cerrahıyım. Rasim Bey istifa ettikten sonra da siyasi çalkantıyı en aza indirecek isim olarak görüldüğüm için teklif edildim. Görevden kaçmadım. Rasim Beyi yerinden etmek gibi bir tavrım olmaz. Kaldı ki onun belediye meclis üyesi olarak seçildim. Çok usta bir oyuncu, çok usta bir yalancı. Bunları söylemek zorundayım. Beni bile kandırdı. Başkan olduktan sonra gördüklerim, bu süreçte yaptıkları... Onun 21 ayda yaptığının kat kat fazlasını yaptım. Şu mesajı vermeye çalıştım; Bu değişiklik şehrimize zarar vermedi, hizmeti aksatmadı.

-Arı, AK Partinin ve belediyenin kendisine karşı hareket ettiğini savunuyor. Bu iddia doğru mu?

AK Parti de iki vekilimiz de hiçbir açıklamada bulunmadı. Kendisi sosyal medyada, toplantılarda beni ve Mustafa Açıkgöz vekilimizi hedef alıyor. Şöyle bir algıyı oluşturmaya çalıştı: "Şehir siyaseti beni bitirdi, yukarıya şikayet etti, hiç suçum yok."

Yanlış. Bizzat Genel Merkezden çağrıldı, "Edebinle istifa et" dediler. O asılsız iddialarla insanları suçlayarak, kendini haklı çıkarmaya çalışıyor. Çok yanlış yolda.

-"Edebinle istifa et" derken, özel hayatı mı kastediliyor?

Evet. O dönemde "Rezil olma, edebinle istifa et" denildiğini biliyorum."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 29 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı