Altılı masada sıkıntı büyüyor! Ortaklar rahatsız

Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçerek, 6 partili bir koalisyonla ülkeyi yönetme dışında ortak bir hedefleri bulunmayan 6'lı masanın paydaşları bu kez de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden adaylığı konusunda ters düştü.

Politika 08.07.2022, 10:42
Altılı masada sıkıntı büyüyor! Ortaklar rahatsız

Erdoğanın adaylığı önünde anayasal hiçbir engel olmamasına rağmen, bazı hukukçular tarafından 3üncü defa aday olamaz şeklinde başlatılan tartışmalara CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener dahil olmak istemiyor. Hatta Erdoğanın adaylığına bir itirazlarının olmayacağını söyleyen Kılıçdaroğlu ile aynı fikirde olan Akşeneri, kurmaylarına da bu konuda yeni bir tartışma başlatılmasının doğru olmayacağını söylediği belirtiliyor. İyi Parti yönetimi, geçmişte cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaşanan 367 tartışmasının benzerinin yeniden gündeme getirilmesini istemiyor ve Erdoğanın adaylığına da hukuki bir itirazları bulunmuyor.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da Erdoğanın adaylığının hukuki yollarla engellenmesinin doğru yöntem olmadığını dile getirmişti. Başından itibaren 6lı masanın ortakları arasında en fazla kriz çıkaran isim olarak görülen Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Erdoğanın adaylığı konusunda da diğer liderlerle ters düştü. Davutoğlu "Bir dönem daha hakkı varmış gibi normal bir seçime giderse itiraz ederiz" diyerek ortaklarından farklı düşündüğünü ima etti.

RÖTAR RAHATSIZLIĞI

Bu arada, Davutoğlunun 6lı masa buluşmalarına genellikle geç kalması ve bazı toplantılara tüm liderlerden sonra gelmesine, diğer partilerin yönetimleri tepki göstermeye başladı. Davutoğlunun kendini Başbakan olarak görmeye devam ettiğine dikkat çekilen muhalefet kulislerinde "Başbakanlığının eskide kaldığını görmek istemiyor. 6lı masada egolar dışarıda bırakılmalı. Ama zaman zaman Sayın Davutoğlunda bunun tersi tavırlar görülüyor. Bugüne kadar yapılan toplantılara genellikle geç gelmesi de bundan" değerlendirmesi yapılıyor.

Kaynak : Yeni Şafak

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 17 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı