Berberoğlu'nun TBMM'ye dönüşünde 'gerekçeli karar' belirleyici olacak

AYM'nin hak ihlali kararı sonrası CHP'li Berberoğlu'nun Meclis'e dönüp dönmemesi konusunda gerekçeli karar bekleniyor. Gerekçe tatmin ederse vekilliğin bir tezkere ile verilebileceği belirtiliyor.

Politika 19.09.2020, 16:09
Berberoğlu'nun TBMM'ye dönüşünde 'gerekçeli karar' belirleyici olacak

Milliyetten Önder Yılmazın haberine göre: Anayasa Mahkemesinin (AYM) verdiği hak ihlali kararı sonrası Enis Berberoğlunun düşürülen vekilliğini geri alıp alamayacağı tartışılırken, TBMMde, bu konuda gerekçeli kararın belirleyeceği olacağı değerlendiriliyor. Gerekçenin, hak ihlaline yol açan kararın sonuçlarıyla birlikte ortadan kaldırılması yönünde olması halinde Berberoğluna vekilliğin bir tezkere ile verilebileceği belirtiliyor. Hak ihlali kararının sadece Yargıtay kararının iptali yönünde olması halinde ise "statü hukuku" oluştuğu için vekilliğinin iade edilemeyeceği düşünülüyor.

TBMMde, "Yargıtayda kesinleşen kararla vekilliği düşürülen bir isim, AYMnin hak ihlali kararı vermesi halinde yeniden vekilliğe dönebilir mi?" sorusunun yanıtı aranıyor. Yapılan ilk değerlendirmeler, AYMnin gerekçeli kararının belirleyeci olacağı yönünde.

Gerekçeli kararla birlikte doğabilecek iki ihtimalden biri gerekçeli kararda, Yargıtayın kesinleşen kararının tüm ferileri, sonuçlarıyla birlikte ortadan kaldırıldığı vurgusu yapılması halinde Berberoğlunun milletvekilliğine dönüş yolunun otomatik olarak açılması. Bu durumda bir tezkere ile Berberoğlunun vekilliği iade edilebilecek.

İkinci ihtimal

İkinci ihtimalde ise gerekçeli kararda sadece Yargıtay kararının iptali yönünde bir tanımlama olması halinde milletvekilliği düştüğü ve "statü hukuku" oluştuğu için vekilliğinin iade edilemeyeceği değerlendirmesi yapılıyor. Yetkililer, her iki durumda da tartışmalı bir sürecin yaşanacağına dikkati çekiyor.

TBMMnin geçmiş uygulamalarında Berberoğlu gibi milletvekilliği düşen ve hakkında AYM tarafından "hak ihlali" kararı verilen başka bir örnek bulunmuyor. Bu nedenle yetkililer, Berberoğlu olayına en yakın olduğu düşünülen Merve Kavakçı olayını inceliyor.

Tartışmaların ardından, "vekilliğin iade edilmesi" yönünde bir karara varılması halinde ise Berberoğlunun ancak bir "tezkere" ile vekilliğe dönüş yapabileceği ifade ediliyor. Tezkerenin Genel Kurulda okunmasıyla birlikte Berberoğlu yeniden milletvekili statüsü kazanacak. Berberoğluna milletvekilliğinin düştüğü günden itibaren yolluk ve maaş ödeneği dahil her türlü alacağı geriye dönük hesaplanarak ödenecek.

Yorumlar (0)
banner51
16°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 19 Ekim 2020
İmsak 05:48
Güneş 07:13
Öğle 12:54
İkindi 15:54
Akşam 18:25
Yatsı 19:44