Birleştirilen bakanlıklardan verim alınamadı, yeniden ayrılacaklar

10 Temmuz 2018'de kurulan Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde değişim bekleniyor. Verimli olmadığı düşünülen bazı bakanlıklar ikiye ayrılacak. Bu hafta AK Parti, Meclis ve grup yönetiminde de değişiklikler olacak. AK Parti Meclis Grubu salgın nedeniyle dört ay aradan sonra yarın ilk kez toplanacak.

Politika 29.06.2020, 16:04
Birleştirilen bakanlıklardan verim alınamadı, yeniden ayrılacaklar

Toplantıda; TBMM Başkanvekilliği, İdare Amirliği ve Katip Üye seçimi yapılacak. Grup Başkanı Naci Bostancı ile grup başkanvekilleri Mehmet Muş, Özlem Zengin ve Bülent Turanın yerini koruması, Cahit Özkan ile Emin Akbaşoğlunun ise değişmesi bekleniyor. 12 Temmuza kadar başkanlık seçimini tamamlayacak olan TBMM, 20 Temmuzdan itibaren de 1 Ekime kadar tatile girecek.

BAKANLIKLARDAN VERİM ALINAMADI

Temmuz ayı içinde Kabine değişimi bekleniyor. Yaşı tutan mevcut bakanlar, iki yılın sonunda milletvekilliğinde olduğu gibi emeklilik hakkı elde edecekler. Başarı performansına bağlı olarak en az iki-üç bakanın yeni dönemde olmayacağı konuşuluyor.

Yeni sistemle birlikte bazı bakanlıklar birleştirildi. İki yıllık sürede, birleştirilen bakanlıklardan istenilen verim alınamadı. Özellikle Aile ve Çalışma Bakanlığının tek çatı altında toplanmasıyla ilgili çok eleştiri bulunuyor. Bu bakanlığın tekrar ayrılması ve Çalışma bölümünün yeni bir bakanlık olarak düzenlenmesi öngörülüyor. Kültür ve Turizm Bakanlığının da ikiye ayrılabileceği belirtildi.

YENİ YARDIMCI ATANACAK MI?

Kabine değişiminde Cumhurbaşkanı Yardımcılığı için yeni isim atanıp atanmayacağı da merak ediliyor. TBMM Başkanlığı için istekli olan ancak "Temayül yoklamasına gir" önerisi üzerine geri adım atan Binali Yıldırımın Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı beklediği biliniyor. Bakanlıkların yeniden dizayn edilmesi ve değişime bağlı olarak Fuat Oktaydan sonra ikinci bir yardımcı atanabileceği belirtiliyor.

Veli Toprak

Yorumlar (0)
banner51
25°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
MEB Şube Müdürü Rotasyonu İptal Edilmeli mi ? Edilememeli mi?
MEB Şube Müdürü Rotasyonu İptal Edilmeli mi ? Edilememeli mi?
Namaz Vakti 09 Temmuz 2020
İmsak 03:37
Güneş 05:34
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:45
Yatsı 22:33