Bülent Turan: Kılıçdaroğlu adaylık korkusu yaşıyor

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan: "Kılıçdaroğlu'nun siyaseten en büyük korkusu cumhurbaşkanı adayı olmak zorunda kalması. 11 yılda 10 seçim kaybetmek gibi kötü bir karneye sahip. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de kaybederse, şu anki koltuğundan olacağının farkında"

Politika 03.05.2021, 14:39
Bülent Turan: Kılıçdaroğlu adaylık korkusu yaşıyor

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, tam kapanma süreci, 2023 seçimleri ve ABDnin skandal soykırım açıklaması ile ilgili konuştuk. Bülent Turanın sorularımıza verdiği cevaplar şöyle:

Türkiye tam kapanma sürecinde nasıl değerlendirirsiniz?

Tüm dünyada olduğu gibi, bizler de küresel bir salgınla mücadele ediyoruz. Son dönemlerde vaka ve vefatlarda yaşanan artış, yeni tedbirler alınmasını zorunlu kıldı. Tam kapanmanın birtakım sosyal ve ekonomik zorlukları beraberinde getirdiğinin farkındayız. Bu dönemi en az hasarla atlatmamız adına ekonomik ve sosyal destek programları kapsamında önemli çalışmalar yapıldı, daha da yapılacaktır.

KIZILDERİLİLER İÇİN ÖNERGE Mİ VERELİM?

ABD Başkanı Joe Bidenın sözde soykırım açıklamalarının ardından bundan sonraki süreç nasıl olur sizce?

Bidenın ifadesi, hakkaniyetten, adaletten, vicdandan ve hukuktan çok uzak. Bu şekilde bir yarışa girecek olursak, biz de Meclisimizde ABD için Kızılderilileri yok ettiniz diye bir önerge mi verelim? Ümit ediyorum, ABD, büyük devlet geleneğine yakışmayan, hukuki dayanağı olmayan bu yanlıştan bir an önce döner. Türkiyenin bir rol model olmasını ve dünyada yüksek ses çıkarmasını engellemek isteyenler ellerindeki tüm imkanları kullanacaktır. Bunlar zayıflayınca şimdi ellerinde güya soykırım ve benzeri iddialarla Türkiyeye ayak bağı olmaya çalışıyorlar.

CHP VE İYİ PARTİ, HDPYE SESSİZ KALMAMALIYDI

HDPnin sözde soykırım açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Terörle arasına mesafe koyamayan HDP gün geçtikçe her alanda adeta dibe batıyor. Joe Bidendan önce sözde soykırım için, Ermeni Soykırımı utancıyla yüzleşin! diyecek kadar alçak bir siyaset anlayışı olabilir mi? Hiçbir milli meselede milletten yana, Türkiyeden yana bir duruş sergilemeyen bir parti Türkiyenin partisi olabilir? Ayrıca CHPnin, İyi Partinin yol arkadaşları HDPnin bu açıklamasına sessiz kalmamaları gerekiyordu. Bunun adı siyaset değil.

KILIÇDAROĞLU KOLTUĞU BIRAKMAK İSTEMEYECEK

2023 seçimlerinde Millet İttifakının cumhurbaşkanı adayı kim olabilir?

Millet İttifakının adayının kim olacağı bizim konumuz değil. Biz kendi işimize bakıyoruz. Ancak, Sayın Kılıçdaroğlunun siyaseten en büyük korkusu cumhurbaşkanı adayı olmak zorunda kalması. Çünkü kaybederse, zaten 11 yılda 10 seçim kaybetmek gibi kötü bir karneye sahip. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de kaybederse, şu anki koltuğundan olacağının farkında. Kılıçdaroğlunun aday olmayacağını düşünüyorum. Daha önce Sayın Kılıçdaroğlu aday olursa ben de adayım dememdeki gayem de buydu. Kılıçdaroğlunun hayatındaki tek siyasi başarısı, kaset operasyonuyla geldiği genel başkanlık makamı. O koltuğu da bırakmak istemeyecektir.

MAYIS AYINDA MISIRA GİDECEĞİZ

AK Parti Grup Başkan Vekili Bülent Turan, Mecliste Mısır ile dostluk grubu kurulmasının önemli olduğunu belirterek "Karşılıklı iyi niyetli adımlardan sonra böyle bir karar alındı. Mısırın bize bir daveti oldu. Davet üzerine mayıs ayında bir heyetin gitmesi planlanıyor. Uzun süredir çalışılan bir konuydu" dedi.

AYNISI MENDERESE DE YAPILDI

CHPnin gündeme getirdiği 128 milyar dolar iddialarıyla ilgili ne söylersiniz?

CHP, iç siyasette ne zaman sıkışsa, kendi partileri içinde ne zaman dalgalanmalar, kopmalar, kavgalar yaşasa, gündemi değiştirmek, kendi dinamiklerini bir arada tutmak adına böyle bir yalanı savunuyorlar. Bu ilk değil. Dün Merkez Bankası rezervlerinin buharlaştığını, ortadan kaybolduğunu söylüyorlardı. Bugün belgelerle peş peşe yapılan açıklamalardan sonra söylem değiştirdiler. Şimdi kime satıldı? diyorlar. Bugün ülkemizde oynanan kirli oyunlar, karalama kampanyaları geçmişte Adnan Menderese de yapılmadı mı? Aynı zihniyet, dün merhum Adnan Menderes için de 12 uçak dolusu altını yurt dışına kaçırırken yakalandı diye bir iftira atmıştı. Her şey devletin kayıtlarında mevcuttur.

Ebru Karatosun - ANKARA

Türkiye

Yorumlar (0)
19°
açık
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 18 Mayıs 2021
İmsak 03:48
Güneş 05:37
Öğle 13:06
İkindi 17:02
Akşam 20:24
Yatsı 22:05