'Çoklu aday' gündemde! Altılı masa üç isimle yola çıkabilir

Ortak aday konusunda anlaşamayan altılı masanın çoklu aday çıkaracağı, CHP ve İyi Parti'nin kendi adayını göstereceği konuşuluyor.

Politika 09.09.2022, 12:45
'Çoklu aday' gündemde! Altılı masa üç isimle yola çıkabilir

Altılı masada, CHP İstanbul milletvekili Gürsel Tekinin "HDPye bakanlık verilebilir" açıklamasıyla baş gösteren fikir ayrılığı büyüyor. Başkent kulislerinde, ittifakın tek aday değil, çoklu adayla yola devam edeceği değerlendirmesi yapılıyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlunun cumhurbaşkanlığı adaylığı için "Hazırım" diye açıklama yapması ve ardından İyi Parti lideri Meral Akşenerin "Kazanacak adayla yola çıkalım" demesi parti organlarında tartışmalara yol açtı.

MASADAN ÜÇ ADAY ÇIKABİLİR

İyi Parti kurmaylarının Kılıçdaroğlunun aday olması halinde kazanamayacağını söylediği, CHP kanadının ise tam tersi bir düşünce içinde olduğu konuşuluyor. Bu yüzden ortak bir fikirde buluşulamamasının çoklu aday konusunu gündeme getirdiği yüksek sesle dile getiriliyor. Millet İttifakının çoklu aday konusunda çalışmalara başladığı CHP ve İyi Partinin farklı aday, masadaki diğer sağ partilerin ise bir araya gelerek başka bir adayla yarışa gireceği konuşuluyor.

Kulislerde dile getirilen bir diğer iddia ise CHP kurmaylarının en başından beri masadaki çoklu ittifaktan rahatsız oldukları yönünde. Masanın büyümesinin ileride sorun olacağını düşünen CHP kurmaylarının, haklı çıktıklarını düşünerek, Gürsel Tekin üzerinden ittifakı bozacak açıklamalar yaptırdıkları belirtiliyor.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener - İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu

İMAMOĞLUNA ÜÇ YIL SONRA ZİYARET

Öte yandan, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlunu makamında ziyaret etti. İBBnin Saraçhanedeki başkanlık binasında gerçekleşen ziyaret sırasında belediye önündeki zabıta ekipleri Akşeneri tören mangasıyla karşıladı. Başkanlık makamında 45 dakika süren basına kapalı görüşmenin ardından Akşener, İmamoğluna başarı dileklerinde bulunduğunu söyledi.

HDPDEN AKŞENERE: OTURDUĞUN KAHVEHANEDE ÇAY İÇMEYİZ

İyi Parti lideri Meral Akşenerin "HDPnin olduğu masada biz olmayız. Bizim olduğumuz masada da HDP olmaz" sözlerine HDPden cevap geldi. HDP Sözcüsü Ebru Günay "Hiçbir HDPli zaten senin olduğun masaya gelmez, hatta oturduğun kıraathanede çay içmez. Akşener ve sözcülerinin işi HDPye konum belirlemek değil, hadlerini bilsinler. Tasvip etmeyeceğimiz bir adaya asla destek vermeyeceğiz. Emek ve Özgürlük İttifakı dahil en geniş demokrasi ittifakıyla seçimlere gireceğiz" dedi.

Emrah Özcan

Kaynak : Türkiye

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 26 Eylül 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı