FETÖ Yazıcıoğlu'nun yerini biliyordu

BBP lideri Yazıcıoğlu suikastındaki FETÖ izleri artıyor. Yargıtay Başsavcılığı'nın davaya sunduğu mütalaa ve eklere göre örgüt, pilotun telefon kayıtlarından dolayı helikopter enkazının yerini daha ilk dakikada biliyordu. Ancak dönemin Kahramanmaraş İstihbarat Müdürü İsmail Duman ve yardımcısı Dursun Özmen'in koordinat verilerini Başbakanlık Kriz Merkezi ya da valilikle paylaştığına dair faks kaydı, belge ve ceride defter kaydına rastlanmadı.

Politika 05.01.2021, 08:48 05.01.2021, 11:30
FETÖ Yazıcıoğlu'nun yerini biliyordu

BBP kurucu Genel Başkanı merhum Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte 5 kişinin hayatını kaybettiği 25 Mart 2009 tarihindeki helikopter kazasındaki FETÖ bağlantıları deşifre olmaya devam ediyor. Yazıcıoğlunun helikopterinin düşmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı davaya, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının sunduğu mütalaa ve mütalaanın ekleri, FETÖnün olayın ilk dakikalarından itibaren enkazın yerini bildiğini ortaya koydu.

KRİZ MERKEZİNDEN GİZLENDİ

Dönemin Kahramanmaraş İstihbarat Şube Müdürü İsmail Duman ve yardımcısı Dursun Özmen tarafından İstihbarat Daire Başkanlığı ile koordine edilerek sürecin yönetildiği, pilotun telefonundan hareketle daha ilk anlarda helikopterin bulunduğu yerin tespit edildiği belirtildi. Ayrıca koordinat bilgisi için Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ile iletişime geçildiği ancak alınan baz ve koordinat verilerinin Kahramanmaraş İstihbarat Şube Müdürlüğü, Başbakanlık Kriz Merkezi ya da valilikle paylaşıldığına dair faks kaydı, belge, ceride defter kaydının mevcut olmadığı ifade edildi.

Söz konusu tespitlerle, FETÖcü şube müdürü İsmail Dumanın "Valiyle ve kriz merkeziyle önce telefon sonra faks ile paylaştım" şeklindeki beyanı da çürütüldü.

NEDEN 1 SAAT NEDEN BEKLEDİLER?

Kazada hayatını kaybeden Gazeteci İsmail Güneşin saat 15.30da 112yi aramasına rağmen, emniyetin TİBdeki temsilcisi FETÖcü Hüseyin Keskinkılıçın saat 16.30da TİBden koordinat bilgisi istediğine dikkat çekildi. Koordinat bilgisi için pilota ait Turkcell hat ile İsmail Güneşin imdat çağrıları yaptığı Avea hatlarının kesiştirilmediği de vurgulandı. Ek delillerde, buna ilişkin, "Öyle ki İsmail Güneş (gazeteci) ve 112 görevlilerinin kurtarma çabalarının bilinçli olarak karşılıksız bırakılmıştır" tespiti yapıldı.

İLK GÜN TESPİT EDİLDİ

O dönem Kahramanmaraş İstihbarat Şubede görevli olan ve üzerine kayıtlı hattan FETÖnün emniyet imamı Kozanlı Ömer kod adlı Osman Hilmi Özdilin arandığı tespit edilen İsmail Kaya, olay günü enkaz alanının tespit edildiğini söyledi. Şubenin teknik personeli ve baz tespiti konusunda uzman personeli olan İlyas Uçarın, helikopterde bulunanların numaraları üzerinden çalışma yaptığını aktaran Kaya, şunları anlattı:

BULUNAMAMASINA ANLAM VEREMEMİŞ

"Aynı gün olay mahallinin adres baz tespitini yaptı. Hatta mevkiinin enkazın 1.5 km alanı tespit ettiğini söylemesine ve bunu belgelerle de göstermesine rağmen enkazın bulunmamasına anlam veremediğini söylüyordu. Buna şubedeki herkes şahittir. Enkaza köylüler tarafından ulaşılıp bulunmasından sonra dahi Benim tespit ettiğim bölgeyi bulmuşlar. Ben bunu ilk günde bulduğumu söyledim dedi."

Osman Özgan

Yorumlar (0)
16°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 23 Nisan 2021
İmsak 04:31
Güneş 06:06
Öğle 13:07
İkindi 16:54
Akşam 19:59
Yatsı 21:27