Kabine ve Ak Parti'de değişiklik beklentisi

2023 seçim kampanyası sürecinde Cumhurbaşkanı'nın yeni bir vitrinle vatandaşın karşısına çıkmak istediği, bu değişiklikler için ihtiyaç olması halinde olağanüstü kongre seçeneğinin de tartışıldığı belirtiliyor.

Politika 26.06.2022, 12:36 26.06.2022, 12:48
Kabine ve Ak Parti'de değişiklik beklentisi

2023 seçim kampanyası sürecinde Cumhurbaşkanının yeni bir vitrinle vatandaşın karşısına çıkmak istediği, bu değişiklikler için ihtiyaç olması halinde olağanüstü kongre seçeneğinin de tartışıldığı belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın, bugüne kadarki en kritik seçim olarak nitelendirdiği 2023 seçimleri için AK Partide adeta bir teyakkuz durumu söz konusu. Seçimi kazanmak için, Cumhurbaşkanının önümüzdeki süreçte önemli manevralar yapabileceği belirtiliyor.

Cumhurbaşkanı bir süredir konuşmalarında 2023 seçimlerinin, ülkenin ve milletin kaderi bakımından gerçek anlamda bir yol ayrımını ifade ettiğine ve kritik öneme sahip olduğuna vurgu yapıyor. Özellikle ekonomide yaşanan sorunların sandıkta AK Partiye olumsuz yansımasının önüne geçilmesi için, Erdoğanın yol ayrımı olarak gördüğü 2023 seçimlerine giderken, sürpriz adımlar atabileceği belirtiliyor. Bu adımların neler olabileceğine yönelik AK Parti kulislerinde farklı değerlendirmeler yapılıyor.

2023 seçimleri için hazırlıkların sürdüğü AK Partide sonbahar aylarında kapsamlı bir kabine ve parti yönetimi değişikliğine gidilebileceği konuşuluyor. Seçim kampanyası sürecinde Cumhurbaşkanının yeni bir vitrinle vatandaşın karşısına çıkmak istediği yönünde değerlendirmeler yapılıyor.

OLAĞANÜSTÜ KONGRE İDDİASI

Parti vitrininde yapılacak değişiklikler için ihtiyaç olması halinde olağanüstü kongre seçeneğinin de tartışıldığı belirtiliyor. AK Parti kulislerinde sonbahar aylarında bir olağanüstü kongre yapılabileceği, bu kongrede 75 üyeden oluşan MKYKnın yenileneceği ve beraberinde MYKda da değişikliğe gidileceği konuşuluyor.

Kulislerdeki bu senaryolar, AK Partiye önümüzdeki süreçte bazı yeni katılımların olacağı, partiye gelecek isimlerin yönetim kadrosuna taşınabilmesi için olağanüstü kongreye ihtiyaç duyulacağı iddialarından da kaynaklanıyor. Mevcut parti yönetiminden isimler ise, olağanüstü kongre seçeneğinin zayıf bir ihtimal olduğunu, ancak MYKda bir değişiklik yapılacaksa, bu değişikliğin seçim kampanyası başlamadan önce gerçekleşmesinin beklendiğini dile getiriyor.

AK Partinin 7inci olağan kongresi Mart 2021de yapılmıştı. AK Partinin tüzüğüne göre büyük kongre, önceki kongrenin üzerinden iki yıl geçmeden yeniden yapılamıyor. Ancak Genel Başkanının veya MKYKnın talebi ile olağanüstü kongreye gidilebiliyor.

SİYASİ KÖKENLİ İSİMLER
Öte yandan, kabine değişiminin de sonbaharda gündeme geleceği, yeni kabinede Siyasi kökenli isimlere yer verileceği, ikinci bir Cumhurbaşkanı yardımcısının atanabileceği, konuşulan iddialar arasında.

YÜCEL KAYAOĞLU /TÜRKİYE

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 11 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı