Millet İttifakı'nda adaylık oyunları

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı adaylığı için verilen sinyaller kafaları iyice karıştırdı.

Politika 09.07.2021, 09:04
Millet İttifakı'nda adaylık oyunları

CHP liderinin, kurmayları aracılığıyla verdiği adaylık mesajı, ittifak ortaklarına gözdağı olarak yorumlanıyor. CHPnin bu adımlarla, Ortak aday çıkaralım diyen İYİ Parti Genel Başkanı Akşenerin olası adaylığına kapıyı kapatma hamlesi yaptığı belirtiliyor.

Millet İttifakında adaylık tartışması son çıkışlarla iyice kızıştı. CHPden Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlunun adaylığı için gelen sinyaller kulisleri ısıttı. Kılıçdaroğlunun kurmayları vasıtasıyla verdiği mesajlarla aday olmak istediği, bu nedenle ittifak paydaşlarına gözdağında bulunduğu belirtiliyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katıldığı canlı yayınlarda 2023teki cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda olumlu sinyal verse de daha sonra konu gündeme geldiğinde de böyle bir şeye daha karar verilmediğini söylüyor. Ancak, Kılıçdaroğlunun yakın çalışma ekibi kendisinin adaylığını her fırsatta dile getiriyor. Geçtiğimiz günlerde "Ortak aday çıkmazsa CHPnin adayı hazır" değerlendirmesini yapan CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekinin ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu adaylarının Kılıçdaroğlu olduğunu açıkladı.

ORTAKLARA MESAJ

Kılıçdaroğlunun kurmaylarından gelen adaylık mesajları siyaset kulislerini hareketlendirdi. CHPlilerin verdiği adaylık açıklamalarıyla Millet İttifakının diğer ortaklarına üstü örtülü mesaj gönderdiği belirtiliyor. Kulislerde, Kılıçdaroğlunun 2023te aday olmak istediği bu nedenle kurmaylarına adaylık mesajı verdirdiği dile getiriliyor.

Kılıçdaroğlunun çelişkili açıklamalarıyla da ortaklarına gözdağı verdiği ifade edilirken, ortak aday çıkarılmasını isteyen ve bir önceki seçimde cumhurbaşkanı adayı olan ortağı İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşenerin adaylık isteğini güçleştirmek istediği öne sürülüyor.

Nur Banu Aras
Yeni Şafak

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 28 Eylül 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı