Mustafa Sarıgül, TDH için bugün yola çıkıyor

Sözcü yazarı İsmail Saymaz, bir süredir parti kuracağı konuşulan İstanbul Şişli eski Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile konuştu. Saymaz, Sarıgül'ün TDH için bugün yola çıkacağını yazdı.

Politika 27.10.2020, 13:07
Mustafa Sarıgül, TDH için bugün yola çıkıyor

Sarıgülün Demokratik Sol Partiye (DSP) sunmak için istifa dilekçesini hazırladığını aktaran Saymaz, "Liderliğini yaptığı Türkiye Değişim Hareketini (TDH) partileştirmek için yola çıkacak. TDHnin kurucular kurulu yarın Sarıgül başkanlığında toplanarak, haritasını belirleyecek. Ardından Sarıgül, yedi bölgeyi gezip mitingler yapacak" ifadelerini kullandı.

TDHnin genel sekreterliğini eski CHP Milletvekili Hasan Aydının üstlendiği, en az 44 şehirde yönetimlerin belirlendiği; İstanbul için mli müşavir Yusuf Polatın seçildiği; Ankarada genel merkez binasının tutulduğu ve parti program ile tüzüğünün hazırlandığı bilgisini paylaşan Saymaz, TDHnin sloganının da "Çare var" olacağını kaydetti.

Sözcü Gazetesinden İsmail Saymazın sorularını yanıtlayan Mustafa Sarıgülün açıklamaları şöyle:

Bugün ne yapacaksınız?

Bizim için son derece önemli bir gün. Şunun için önemli: Milletimizin önüne yepyeni bir yol açmak, kalplerimizin bütün Türkiye için atacağı bir yolculuğa çıkmak üzere TDHdeki binlerce insanımızın çağrısı var. O çağrıyı incelemek ve Türkiyeyi dolaşmak üzere, yıllardan beri düşüncelerini taşımaktan büyük mutluluk duyduğum DSPden ayrılacağım. Bu bir istifa değil, bir uğurlanma, barışa bir kanat çırpma. TDH şu an ülkemizin yüzde 70inde, 44 şehirde çağrı yapıyor. İstifadan sonra Türkiyede dolaşacağım. Nedir, ne değildir, göreceğim. Türkiye ne diyor, bakacağım.

Türkiye ne diyor?

Türkiye diyor ki; muhalefet yorgun, iktidarın heyecanı bitti. İktidar 20 yıldır ülkeyi yönetiyor. Ülkenin sıkıntıları var. Ama muhalefet yerinde sayıyor. Oylarını yükseltemiyor. O nedenle herkesi kucaklayacak yeni bir yapı ve enerjiye ihtiyaç var.

TDH sosyal demokrat bir parti mi olacak?

İnsanların sağcıydı, solcuydu veya etnik kökenlere göre ayrılmasını istemiyoruz. Bu görüşlerin heyecanı bitmiştir. İnsanları ocu bucu diye ayırmaya gerek yok. Üretimi destekleyen, emeğin yanında olan, Cumhuriyetimiz ve Atatürkümüzün ilkelerini geliştirip güçlendirecek, evrensel hukuk değerlerine uyacak, bayrağı ve toprağından ayrılmayacak, kadın erkek eşitliğine saygı gösterecek demokratik kitle partisine ihtiyaç var. "İnsanım" diyen herkesle beraber olan bir yapıya ihtiyaç var.

Gürsel Tekin, Cumhur İttifakına katılacağınızı iddia ediyor. Ne diyorsunuz?

Mustafa Sarıgülün kişisel görüşleri olmaz, TDHnin görüşleri olur. Onları vakti, saati geldiği zaman yetkili kurullarımızda açıklarız.

Cumhur İttifakı ile yakınlığınız var mı?

Hiçbir ittifakla yakınlığımız yok. Hangi ittifakın ne zaman yapılacağına partimizin kurulları karar verecek.

Kapalı değilsiniz.

Biz bu konuların konuşulmasını doğru bulmuyoruz. Çok ayıp. Şu an bunu konuşacak noktada değiliz. Ayrıca iktidar iyi şeyler yapmış olsa parti kurmamıza gerek yok ki. Parti niye kuruyoruz o zaman, iktidar çok iyi şeyler yapıyorsa? Böyle bir şey yok! Türkiyenin iyi yönetilmediğini, dış politikasının doğru olmadığını, ekonomik sıkıntıların yoğunlaştığını, giderek yalnızlaştığını ve evrensel hukuktan uzaklaştığını gördüğümüz için siyasal hareket kuruyoruz.

Muharrem İnce ile temasınız var mı?

Biz çok farklı bir hareketiz. Türkiyeyi değiştirmeye, dönüştürmeye geliyoruz. Bütün yurttaşlarımızı kucaklayacağız. Dar bir hareket değiliz. Muhteşem bir çalışma yapacağız.

Neden CHPde şansınızı denemediniz?

CHP ile görüşlerimiz son derece farklı. CHPde ilerleyen bir yapı yok. Partimizin tüzüğü açıklandığı zaman farklılıkları göreceksiniz ve bize hak vereceksiniz. Tüzüğümüz olağanüstü farklı ve herkesin ders alacağı bir tüzük. Türkiyenin en demokratik partisi gelecek.

Bir bölen olmakla suçlanabilirsiniz.

Bir partinin oyu yüzde 20-22, iktidar partisinin oyu 45-46larda oluyor. 1-2 puan fark olsa doğru. Bunu yapmamak için 2010da TDHyi partileştirmedik. CHP yeni bir rüzgar aldığı için yolu açtık ama açtığımız yolda yeteri kadar yürüyüp tek başına iktidar olamadılar. İktidar olamayınca yeni bir yol açmak lazım. Yeni bir yol bulmak lazım. Yeni yol, TDHdir.

Sözcü

Yorumlar (0)
banner51
sisli
Günün Anketi Tümü
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
2021 Yılı Asgari Ücret ne Kadar Olmalı?
Namaz Vakti 04 Aralık 2020
İmsak 06:34
Güneş 08:06
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09