Gelmiyorsan iptal et! Randevu sıkıntısından sağlıkçılar da dertli

Randevu alıp gitmekten vazgeçen, üstüne iptal de etmeyen milyonlarca kişi, farkında olmadan başka hastaların hayatıyla oynuyor. Bilkent Ankara Şehir Hastanesinin koordinatör başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Aziz Ahmet Surel, "Randevular dolu olduğu için muayene imkanı bulamayan milyonlarca hasta var. Gelmeyenler iptal ederse hizmet kapasitesi yüzde 30 oranında artar" dedi.

Sağlık Çalışanları 01.12.2022, 16:25
Gelmiyorsan iptal et! Randevu sıkıntısından sağlıkçılar da dertli

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) verilerine göre bu yıl randevu alan her dört kişiden biri hastaneye gitmedi. Sadece ekim ayında 2 milyon 866 bin kişi, boş yere randevu aldı. Bu durum hem gerçek hastaları hem de hekimleri zor duruma düşürürken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vatandaşlardan daha duyarlı olmalarını istedi. Bakan Kocanın "Randevuya gelmiyorsanız iptal edin" çağrısına sağlık çalışanları da destek verdi.

Türkiyenin en büyük şehir hastanelerinden olan Bilkent Ankara Şehir Hastanesinin koordinatör başhekimi Dr. Öğretim Üyesi Aziz Ahmet Surel "Randevular dolu olduğu için muayene imkanı bulamayan milyonlarca hasta var" dedi. Gelemeyecek durumda olanların hastaneyi mutlaka bilgilendirmesi gerektiğini belirten Surel "Bu hassasiyeti oluşturursak, ihtiyaç duyan milyonlarca kişiye randevu açılmış olur. Böylelikle hizmet kapasitemiz yüzde 25 ila 30 oranında artar" ifadelerini kullandı.

ESMA ALTIN

Kaynak : Türkiye

banner183
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 06 Şubat 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı