Kamu Sen Genel Başkanından Sağlık Çalışanlarının Haklarıyla İlgili Açıklama

Kamu Sen Genel Başkanından Sağlık Çalışanlarının Haklarıyla İlgili Açıklama geldi.

Sağlık Çalışanları 25.11.2021, 19:55
Kamu Sen Genel Başkanından Sağlık Çalışanlarının Haklarıyla İlgili Açıklama

Kamu Sen ve Türk Sağlık Sen  Genel Başkanı Önder KAHVECİden Sağlık Bakanlığının Bütçesinin TBMMye sunulmasının ardından Sağlık Çalışanlarının Haklarıyla İlgili Açıklama geldi. 

1) Sağlık Bakanlığı Bütçesi TBMM Plan Bütçe Komisyonu’na sunulmuştur. Bu bütçenin sağlık çalışanlarının bütçesi olması için gereken yapılmalıdır. Sağlık Bakanlığı’nın bütçesinde sağlık çalışanlarının hakları personel giderlerinden ibaret görülmemelidir.

2) Pandemin hem kahramanları hem de ekonomik olarak en fazla gelir kaybına uğrayan sağlık çalışanları için yeni, sürdürülebilir ve kalıcı ücret politikası belirlenmelidir. Adil, hakkaniyetli ve tüm sağlık çalışanlarının ücretlerinde artış sağlayacak ücret sistemi kurulmalıdır.

3) Sadece sabit ek ödemelerin genel bütçeye aktarılması değil, kalıcı sonuçlar üretecek ve makul bir paylaşımı esas alan bir ek ödeme sistemi dizayn edilmelidir. Nöbet v.b ücretler yükseltilmelidir. Çalışanın hakkı personel politikasının temel unsuru haline getirilmelidir.

4) Kısacası sağlık çalışanlarını ekonomik açıdan öncelikle zararları telafi edilmeli ve ücretlerinde makul bir atış yapılmalıdır. İş yükünün azaltılması ve atama taleplerinin karşılanması için hem istihdam arttırılmalı, hem de personel alım süreci süratle tamamlanmalıdır.

5) Sağlıkta şiddete çözüm için sıfır toleranslı alan uygulaması hayata geçmelidir. Yıpranma payı çalışan için anlamı olacak bir seviyeye çıkarılmalıdır.

6) Tüm bunlar sadece Sağlık Bakanlığı’nın çözmesi gereken meseleler olarak görülmemeli, hükümet tüm unsurları ile bu konularda gereğini yapmalıdır. Sağlık çalışanları için bir acil eylem planı oluşturulması zaruret haline gelmiştir.

7) Aksi takdirde sağlık hizmetlerinin sunumu başta olmak üzere sağlık alanında telafi edilemeyecek, ne yapılırsa yapılsın geride dönülemeyecek noktaya yaklaşılmıştır.

8) Daha fazla sorunların üstüne örtemeye çalışmakla, Türkiye’nin sağlık sistemini covid-19 rakamlarından ibaret görmekle süreç devam ettirilemez. Sağlık personeli için gereği bir an önce yapılmalıdır.

Kaynak: www.ajanskamu.net
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Asgari Ücrete Zam Ne Kadar Yapılmalı?
Asgari Ücrete Zam Ne Kadar Yapılmalı?
Namaz Vakti 30 Kasım 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı