Sağlık çalışanlarında Ağustos tükenişi

Kovid-19 pandemisine karşı canla başla mücadele eden sağlık çalışanları son bir aylık dönemde yıpranmışlık ve yorgunluk nedeniyle sıkıntılı günler geçiriyor.

Sağlık Çalışanları 18.09.2020, 11:28
Sağlık çalışanlarında Ağustos tükenişi

Milliyetten Mert İnanın haberine göre: Kovid-19 salgınıyla mücadelede en ön safta savaşan enfeksiyon ve klinik mikrobiyoloji uzmanları ile yapılan anket ise yaşanan durumu gözler önüne serdi. Kapsamlı ankete göre, enfeksiyon ve klinik mikrobiyologların yüzde 43ü çalıştıkları kurumda Kovid-19 hastalığına yakalandı. Söz konusu branş hekimlerinin yüzde 9 çalıştıkları merkezden istifa ederken, yüzde 14ü emekliye ayrıldı.

Koruyucu ekipman ve tedavi ajanlarına ulaşmada sınırlı ve aralıklı da olsa sorunlar yaşandığı anket sonuçlarından yansırken, ek ödeme dahil olmak üzere idari konularda sorunlar olduğu, yoğun çalışma ve fazla sorumluluk taşıma nedeniyle tükenmişlik hissinin yaygınlaştığı, hekimler arasında emeklilik ve istifaların arttığının tespit edildiğinin altı çizildi. İşte pandemiye karşı en ön safta savaş veren sağlık çalışanlarıyla yapılan anketten çıkan sonuçlar;

- Ankete atılanların yüzde 36sı Sağlık Bakanlığı Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde, yüzde 34ü üniversite hastanelerinde, yüzde 24ü diğer devlet hastanelerinde, yüzde 9u ise özel hastanelerde çalışanlardan oluştu.

- Kovid-19 hastalarının acil ve yataklı servis hizmetlerinde görev alma oranı en yüksek olan branş yüzde 74.5 ile İnfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji (İHKM) çıkarken, ikinci sırada yüzde 63 ile Göğüs Hastalıkları, üçüncü sırada ise yüzde 60lık oranla İç Hastalıkları uzmanları yeraldı.

*Ankete katılan hekimlerin yüzde 80i tedavide kullanılan ilaçlara ulaşmada herhangi bir sıkıntı yaşamadığını bildirirken, yüzde 20si bazı ilaçlara erişimde sorun yaşadığını bildirdi.

- İHKM hekimlerinin yüzde 81i kişisel koruyucu malzemelere ulaşım konusunda sorun yaşamadığını bildirirken, yüzde 19u bazı malzemelere erişimde sorun yaşadığını söyledi.

- İHKM uzmanlarının yüzde 59u yatırılması gereken Kovid-19 hastalarına serviste yatak bulmakta sorun yaşadıklarını dile getirdi. Hekimlerin yarıya yakını Ağustos ayında yatak bulmada sıkıntı yaşadığını söyledi.

- Ankete katılan doktorların yüzde 58lik kısmı yoğun bakım ünitesinde takibi gereken Kovid-19 hastalarına yer bulma sorunu yaşadığını belirtti.

Yorumlar (0)
banner51
17°
açık
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 27 Ekim 2020
İmsak 05:57
Güneş 07:22
Öğle 12:53
İkindi 15:45
Akşam 18:14
Yatsı 19:34