Pandemi başa mı saracak? İşte Omicron Varyantı Gerçeği

Oxford'un aşı uzmanı Omicron varyantıyla ilgili merak edilenleri yanıtladı: Pandemi başa mı saracak?

SAĞLIK 28.11.2021, 23:56
Pandemi başa mı saracak? İşte Omicron Varyantı Gerçeği

Oxford Üniversitesinin Aşı Grubunda görev alan Prof. Dr. Andrew Pollard, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) "endişe varyantı" diye sınıflandırdığı Omicron adlı yeni koronavirüs suşuna dair merak edilen soruyu yanıtladı.

İlk kez Güney Afrika ve Bostvanada görülen ve Delta varyantından daha bulaşıcı olduğu belirtilen varyant İsrail, Belçika, Hong Kong, Birleşik Krallık (BK), İtalya ve Almanyada da tespit edildi. 

Bunun ardından ilaç firmaları Moderna ve Pfizer, varyanta karşı yeni aşı çalışmalarına hızla başladığını duyurdu.

Yetkilileri alarma geçiren varyant, "Pandemi başa mı dönüyor?" sorusunu akla getirdi. Ancak uzmanlar itidal çağrısı yapıyor ve halkın maske ve mesafe önlemlerine uymasını tavsiye ediyor.

BBC Radio4a konuşan Prof. Dr. Pollard, şu anda kullanımda olan aşıların yeni varyanta karşı koruma sağlamaya devam edip etmeyeceği sorununa iyimser yaklaştığını söyledi.

Yeni varyantın Kovid-19un şiddetini artırma riskine yönelik tahminde bulunmak için "çok erken olduğunu" aktaran uzman, Omicron ve önceki varyantlar arasındaki benzerlikler nedeniyle Kovid aşılarının etkisini muhtemelen sürdüreceğini ekledi.

"En azından spekülatif bir bakış açısıyla, aşıların şiddetli hastalık riskine karşı işe yaramayı sürdüreceği hususunda iyimseriz. Ancak bunu doğrulamak için gerçekten birkaç hafta beklememiz gerekiyor" diyen Pollard, pandeminin başa sarmayacağını belirtti:

Aşılanmış nüfusta pandeminin geçen yılki haline dönmesi ve başa sarması pek olası değil.

Aynı zamanda B.1.1.529 adını taşıyan varyantın görülmesinin ardından İsrail ve Kuveyt sınırlarını kapatırken, Türkiye de Güney Afrika Cumhuriyeti, Botsvana, Mozambik, Namibya ve Zimbabveye 27 Kasımdan itibaren seyahat kısıtlaması uygulama kararı almıştı.

Koronavirüs önlemlerini yeniden sıkılaştıran BKnin baş sağlık yetkilisi Chris Whitty, önlemlerin varyantın yayılmasını engellemek için alındığını bildirdi. Whitty ayrıca şu anda Delta varyantının daha büyük risk teşkil ettiğini vurguladı:

Şüphesiz şu anda ve Noele kadar endişelenmemiz gereken en önemli şey Delta.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Öğretmen maaşı şu şartlarda en az ne kadar olmalı?
Öğretmen maaşı şu şartlarda en az ne kadar olmalı?
Namaz Vakti 25 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı