Prof. Dr. Mehmet Ceyhan uyardı: Gidişat iyiye alamet değil

Prof. Mehmet Ceyhan, 'Vaka sayıları artıyor, Delta varyantı yayılıyor, halkın ancak yüzde 20’sini aşılayabildik, oysa ki yüzde 80 aşılanmadan salgını kontrol altına almak mümkün değil. Gidişat iyiye alamet değil' diye konuştu.

SAĞLIK 17.07.2021, 16:38
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan uyardı: Gidişat iyiye alamet değil

Prof. Mehmet Ceyhan, Vaka sayıları artıyor, Delta varyantı yayılıyor, halkın ancak yüzde 20’sini aşılayabildik, oysa ki yüzde 80 aşılanmadan salgını kontrol altına almak mümkün değil. Gidişat iyiye alamet değil diye konuştu.

Türkiye Enfeksiyon Derneği Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Mehmet Ceyhan, günlük vaka sayılarının, tarama testi yapılmadığı için açıklananın en az 10 kat olduğunu söyledi ve hâlâ da söylüyor.

Yani Ceyhana göre günlük vaka sayılarımız 5 binlerde değil, 50 binlerde. Gelelim aşıya… Aşılama oranı da açıklandığı gibi iki dozda toplam yüzde 28 değil, yüzde 20. Ceyhana göre, pandeminin son bulabilmesi için bu oran yüzde 80 olmalı.

Haftalık yayınlanan Gazete Oksijenin haberine göre; yetkililerin, "Bayramdan sonra maskeleri atacağız" beyanlarına hem çok sinirleniyor hem de çok üzülüyor. "Geçen yılki açılmanın sonuçlarını hep birlikte yaşadık. Bedeli ağır oldu. Bu açılmanın bedelini de sonbaharda hep birlikte yaşayacağız. Maske, mesafe ve hijyeni kesinlikle terk etmeyin" diyor.

PROF. DR. MEHMET CEYHANLA YAPILAN SÖYLEŞİNİN SATIR BAŞLARI ŞU ŞEKİLDE...
Önümüz bayram ve uzun bir tatil var. Siz 1 Temmuzda tedbirlerin hızlı kaldırıldığını söylemiş ve "Dua edelim Hindistan varyantı yayılmasın" demiştiniz. Şu andaki tabloyu nasıl değerlendiriyorsunuz?

"Bakanlık hiçbir veri paylaşmadığı için, Delta varyantının Türkiyede görülme sıklığını bilmiyoruz. Ama karşılaştığımız vakalardan biliyoruz ki giderek yayılıyor. Aslında Delta varyantı olmasa da durum hiç iç açıcı değil. Geçen sene Delta varyantı yoktu, o zaman da 1 Temmuzda birdenbire tüm tedbirler kaldırıldı. Sonrasını hep birlikte yaşadık. Maalesef yine aynısı yapıldı.

Bugünkü tabloya baktığınız zaman da uzun zamandan beri 5 binlerde takıldığımızı görüyoruz… Bu iyiye alamet değil. Belli ki birşeyler ters gidiyor. Bu tip salgınlarda en sık rastlanan sorunlardan biri, rakam sayısının bir yerde takılıp aşağıya inmemesidir. Birikir birikir bu vakalar, insanların tekrar kapalı alanlarda bir araya geldiği dönemde, mesela sonbaharda okullar açılınca birdenbire vakalarda patlama yaşanır."

NELER TERS GİDİYOR SİZCE?
"Kısıtlamaları yavaş yavaş kaldırmamız lazımdı. Bazı arkadaşları şaşırarak izliyorum, "Eğer aşılama olmasaydı, vaka sayısı çok daha büyük rakamlara ulaşırdı" diyorlar. Ama böyle olmuyor. Bir kere aşılamayla salgını kontrol altına almanız için toplumsal bağışıklık düzeyine erişmeniz lazım. Toplumun yüzde 80i aşılanırsa ancak o noktaya ulaşılabilir."

"BİZİM KESİNLİKLE RUSLARI KABUL ETMEMEMİZ GEREKİRDİ"

Geçen sene toplumun yüzde 60-70inin aşılanması gerekiyor deniyordu. Bu oran şimdi niye yüzde 80e çıktı?

"Delta varyantına kadar böyleydi. Aslında o zaman da yüzde 60 diyenler yanlış söylüyordu. Yüzde 70-75ti doğrusu. Bu çok basit bir hesap, koronavirüse yakalanan bir kişi bu hastalığı kaç kişiye bulaştırıyor diye bakıyoruz. Daha önce bir kişi 2.5 kişiye bulaştırıyordu, Delta varyantıyla bu rakam 4e çıktı. Dolayısıyla aşılanması gerekenlerin sayısı da arttı. Kimse durumun farkında değil. Maalesef "Aşı getirdik bitirdik bu işi, bayramdan sonra maskeleri atacağız" gibi söylemler de halkı son derece olumsuz etkiliyor.

En büyük problem de şu, anlaşılmaz bir şekilde Rusyayı ülkemize turist göndermesi konusunda ikna etmeye çalıştık. "Biz güvenilir bir ülkeyiz" diye… Ki bunlar konuşulduğu dönemde Rusya, Delta varyantının en yüksek yayılım gösterdiği üç ülkeden biriydi. Nitekim Moskovada şu anda günlük vaka rekorları kırılıyor… Bizim kesinlikle Rusları kabul etmememiz gerekirdi. Ama maalesef turizm açısından böyle bir zorunluluk var tabii. Eğer turizm sektöründe çalışanların zararını temin edemiyorsanız, bu insanlara bir ekmek kapısı açmanız lazım. Ama bunu çok dikkatli yapmalısınız. Biz neredeyse bütün kısıtlamaları kaldırdık."

Timetürk.com

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 07 Ekim 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı