Sputnik V'ye onay çıktı

Rus menşeli Sputnik V aşısının Türkiye'de üretimi için onay çıktı. İşte detaylar...

SAĞLIK 19.04.2021, 08:13
Sputnik V'ye onay çıktı

Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, aşının toksisite testleriyle ilgili ara raporun alındığını, aşı geliştirme aşamasında bazı testlerin Türkiyede yapıldığını ve firmanın başvuruyu yaparak onay aldığını açıkladı. Aşının üretim maliyeti yaklaşık 10 dolar olacak.

Kovid-19a karşı 17 ayrı aşı çalışması yürüten Türkiye, geliştirilen yabancı menşeli aşıların yurt içinde üretilmesi için de mesai harcıyor. Yapılan çalışmalar sonrasında Rusyanın geliştirdiği Sputnik V aşısının Türkiyede üretimi için onay verildi. Aşının Türkiyede üretilmesi için iki ülkenin anlaşma imzaladığını hatırlatan Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, aşının toksisite testleriyle ilgili olarak ara raporun alındığını belirtti. Kayıpmaz, aşı geliştirme aşamasında bazı testlerin Türkiyede yapıldığını ve onunla ilgili firmanın başvuruyu yaparak onay aldığını açıkladı.

MALİYET 10 DOLAR

Sputnik V aşısının Türkiyede üretim maliyetinin yaklaşık 10 dolar olacağı tahmin ediliyor. Bu, Çinden 10-11 dolara tedarik edilen Sinovac aşısının maliyetine denk geliyor. Maliyet başa baş gibi gözükse de yurt içinde üretimin dışa bağımlılığı ortadan kaldıracağına dikkat çekiliyor.

SIRADA BİONTECH VAR

ABD ve Avrupa Birliğinden onay alarak kullanıma sunulan Pfizer/BioNTech aşısı için Türkiyede ortak üretim tesisi kurulması amacıyla da görüşmeler devam ediyor. Üretim kapasitesi kısıtlı olan BioNTech, Türkiyede üretim yapması halinde üretim kapasitesini de artıracak. Uluslararası iş birlikleri için bu adımlar atılırken Türkiyede aşı üretim kapasitesinde sorun olmadığı belirtiliyor. Aşı üretimi için gerekli olan ve uluslararası geçerliliği bulunan iyi üretim sertifikasyonu GMPnın Avrupadaki her ülkeyi bağladığı ifade ediliyor.

İŞ BİRLİĞİ ZAMAN KAYBINI ÖNLER

"Ülkemizde aşı üreten ve üretebilecek firmalar ve fabrikalar var" diyen Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz "Yerli aşılarımızı üretecek kapasitede olan firmalarımız ile Rusya ve Almanya veya diğer ülkelerdeki firmaların iş birliği yapmaları çok daha yerinde olur. Yeni tesis kurulmasındaki zaman kaybına gerek yok. Sadece ülkemiz değil dünyanın aşıya ihtiyaç duyduğu bu dönemde en kısa zamanda ve çok miktarda aşının üretilmesi bu salgının ortadan kaldırılmasında hayati öneme sahiptir" dedi.

Yasemin Asan

Yeni Şafak

Yorumlar (0)
26°
açık
Günün Anketi Tümü
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 20 Eylül 2021
İmsak 05:17
Güneş 06:42
Öğle 13:03
İkindi 16:29
Akşam 19:13
Yatsı 20:33