Uzmandan tedirgin eden açıklama: Pazartesi vakalar artabilir

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Profesör Doktor Kemalettin Aydın, "Pazartesi günü vakalar artabilir" uyarısında bulundu.

SAĞLIK 13.06.2021, 02:35 13.06.2021, 02:37
Uzmandan tedirgin eden açıklama: Pazartesi vakalar artabilir

Koronavirüs  salgınında günlük vaka sayıları 6 binlerde seyrederken, Prof. Dr. Kemalettin Aydın, kümeleşmelere dikkat çekerek, uyarıda bulundu.

NTVnin haberine göre kademeli normalleşme sürecinde artan hareketlilikle birlikte vakaların da artabileceğini söyleyen Prof. Dr.  Kemalettin Aydın, şunları söyledi:

"Tahmin ediyorum önümüzdeki pazartesi günü biraz daha düğünlerin sayısı, toplantıların sayısı, yemekli düğünler gibi açılımlar normalleşmeler olunca insan hareketliliği ve insan kümeleşmeleri artınca doğaldır ki hayatımızda var olan virüs bir miktar daha rakamları yükseltir. Ama bu yükseltmenin büyük bir dalga olarak hayatımızı yeniden güz dönemine kadar tedirgin edecek bir yükselme olacağını düşünmüyorum." 

Doktor Aydın yükselişin korkutucu düzeyde olmayacağını düşündüğü belirterek "Olsa olsa 10 bin, 12 binler civarında bir yükselmeye kadar çıkabilir. Ama toplum da buna tedbirini alarak süreci yönetir. Tabi ki burada asıl olan konu, yüklü miktarda aşının Türkiyeye geliyor olması. Aşının da hızlı bir şekilde aşağı yaş gruplarına doğru inmesi. Aşıya mutlaka gitmemiz lazım" ifadeleriyle sözlerine devam etti. 

Pazartesi günü, kademeli normalleşmenin başladığı 1 Hazirandan itibaren 14 gün geçmiş olacak. Koronavirüsün kuluçka döneminin 2 ila 14 gün arasında olması nedeniyle, kademeli normalleşme etkilerinin 14 gün sonra belli olacağı belirtiliyor. 

Yorumlar (0)
31°
açık
Günün Anketi Tümü
Ek atama neden yapılmıyor?
Ek atama neden yapılmıyor?
Namaz Vakti 27 Temmuz 2021
İmsak 04:01
Güneş 05:48
Öğle 13:16
İkindi 17:11
Akşam 20:33
Yatsı 22:13