Ali YALÇIN'dan O Görüntülere Tepki Bir de Uyarı!

Memur Sen Genel Başkanı Ali YALÇIN Edremit'in Kurtuluşu kapsamında CHP'li Edremit Belediyesi ve ÇYDD ortaklaşa yapılan gösteride ortaya konan görüntülere sert tepki gösterdi ve uyardı.

Sendika 11.09.2021, 12:23
Ali YALÇIN'dan O Görüntülere Tepki Bir de Uyarı!

Memur Sen Genel Başkanı Ali YALÇIN Edremitin Kurtuluşu kapsamında CHPli Edremit Belediyesi ve ÇYDD ortaklaşa yapılan gösteride ortaya konan görüntülere sert tepki gösterdi ve uyardı. 

Ali YALÇIN sosyal medyadan yaptığı açıklamada Edremit’te CHP’li Belediye ve ÇYDD ortak yapımı rezalete sert tepki gösterdi. "Milli Mücadelemizin Sembolü Sütçü İmam’ı Hayırla Yad Ediyor,Tarihinden,Kültüründen,İnanç ve Değerlerinden Bihaber Sefilleri Şiddetle Kınıyorum" dedi.

Ali YALÇIN rezalet görüntülerin daha önce Balıkesir Bgadiçte de sergilendiğini söyleyerek bir an önce sorumlulara hesabı sorulmalıdır dedi. 

Edremit’te CHP’li Belediye ve ÇYDD ortaklığı ile yapılan rezalet ötesi gösterinin bir kaç gün önce Bigadiç’te de olduğuna dair yansıyan bilgiler ciddiye alınmalı. Belediye Başkanı zincire vurulmuş çarşaflı kadın önünde konuşuyor.Bu rezaletin hesabı da bir an önce sorulmalıdır.

Memur-Sen Kadınlar Komisyonu Başkanı Sıdıka Aydın, Balıkesirin Edremit ilçesinde kadınların giyim tarzına yönelik sergilenen çirkin mizanseni yaptığı yazılı bir açıklama ile kınadı.Aydının imzasını taşıyan yazılı açıklamanın tam metni şöyle

Dün Balıkesirin Edremit ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 99uncu yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen gösteride büyük bir skandala imza atıldı. CHP’li Edremit Belediyesi ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) tarafından düzenlenen törende, zincire vurulmuş çarşaf içindeki bir kadının, etrafındaki efelerin zinciri çıkarmasıyla “çarşaftan kurtarılması” mizanseni sahnelenmiştir. İzleyiciler arasında oluşan haklı tepkilerin yanı sıra olayın sosyal medya üzerinden yayılmasıyla mizansene gösterilen tepkiler büyümüş ve olayla ilgili Balıkesir Valiliği soruşturma başlatmıştır.

ÇYDD, toplumda büyüyen tepkiler karşısında yaptığı açıklamayla mizansenin bilinçli olarak çarpıtıldığını, gösterinin bir gelenek olarak sembolik anlatımla gerçekleştirildiğini iddia etmiştir.

Edremit’in düşman işgalinden kurtuluşu kutlamasında yaşanan bu hadiseyi münferit bir olay ya da sembolik bir anlatımın yanlış anlaşılması olarak görmek mümkün değildir. Bu olay ülkemizde maalesef hala toplumun değerlerine saygı göstermekten uzak köhne zihniyetin varlığının göstergesidir. Hadiseye gösterilen haklı tepkileri anlamamakta ve çarpıtmakta ısrar eden tüm beyanatlar yok hükmündedir. Bu olayın bir “gelenek” olarak her sene gerçekleştirildiğini söylemek ise şecaat arz ederken sirkatin söylemek kabilindendir.

Çarşaflı bir kadına parti rozeti takarak reklam yüzü yapanlar ve başörtülü işçinin başörtüsü fotoğrafta görünsün diye başına baret taktırmayanlarla, Edremit’te çarşafa hakaret edenler ve kendisinden istenen yardımı “tesettürlü bir kadın yanıma geldi” diyerek anlattığı anıyla iğrenç bilinçaltını faş edenlerin aynı zihniyetin temsilcileri olması son derece manidardır.

Bu ülkede yıllarca başörtülü kadınlar en temel insan haklarından mahrum, her türlü aşağılama, ayırımcılık ve haksızlığa maruz kaldı. Geçmişte yaşanan bütün o zulümlerin müsebbibi, toplumsal değerlere yabancılaşmış ve kendilerini bu toplumun efendileri gören bu hastalıklı zihniyettir. Bugün tüm yaşanan o acıları hatırlattığımızda “Bunlar geride kaldı, sizlerin özgürlüklerinizin teminatı biziz, çünkü değiştik” diyenlere soruyoruz: Bu şekilde mi kavgalı olduğunuz toplumun inanç değerleri ile barışıyorsunuz? Bu şekilde mi başörtülü dindar kadınların haklarının arkasında duracaksınız?

Sizin bilinçaltınız tesettürlü olan her kadını köle olarak nesneleştiriyor ve bir kadının kendi iradesiyle inancının gereği olarak tesettürü tercih edebileceğini kabullenemiyor. Öte yandan kendinize tesettürlü kadınların kurtarıcısı olmak gibi akla zarar bir misyon biçiyorsunuz.

Biz Memur-Sen Kadınlar Komisyonu olarak diyoruz ki; bu boş iddiaları ve din istismarını bir kenara bırakın öncelikle taşıdığınız ve en son Bolu ve Edremit’te hortlayan çarpık zihniyetinizle yüzleşin. Eğer at gözlüklerinizi çıkarıp etrafınıza bakar, o iflah olmaz kibrinizi bir kenara bırakırsanız bunu başarabilirsiniz. Sizler bu toplumun mayası olan inanç değerlerimizle kavga etmekte ve bir de bu kavganızın üstünü trajikomik açıklamalarınızla örtmeye çalışmaktasınız. Sizler kurtuluş günlerinde “gelenek” (!) haline getirdiğiniz bu rezilliklerle kurtuluş mücadelesi veren Nene Hatunların, Şerife Bacıların kemiklerini sızlatıyor onların bu millete bıraktığı emanete ihanet ediyorsunuz. Buradan açık ve net bir şekilde ilan ediyoruz: Bizler bu ülkenin inanç değerlerini taşımaktan gurur duyan kadınları olarak bu hadsizliğinize ve zorbalığınıza asla geçit vermeyeceğiz.

Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 25 Eylül 2021
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:31