Ali Yalçın'dan Uzman Öğretmenlikteki Evrak Eziyetine Tepki!

Millî Eğitim Bakanlığı Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Eğitim Programı ile Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınav Duyurusu yayımlandı. Duyurunun Mesleki Gelişim Çalışmaları başlıklı eklerinde yer alan kimi hükümler, öğretmenleri isyan ettirdi

Sendika 26.05.2022, 20:41
Ali Yalçın'dan Uzman Öğretmenlikteki Evrak Eziyetine Tepki!

Millî Eğitim Bakanlığı Uzman Öğretmenlik ve Başöğretmenlik Eğitim Programı ile Öğretmenlik Kariyer Basamakları Yazılı Sınav Duyurusu yayımlandı. Duyurunun Mesleki Gelişim Çalışmaları başlıklı eklerinde yer alan kimi hükümler, öğretmenleri isyan ettirdi.

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın sosyal medya hesabından yapmış oluğu açıklamada şu ifadelere yer verdi:

1-Öğretmenlik kariyer basamakları düzenlemesinin hayata geçirilmesini ve öğretmenlerin mesleki gelişimine verilen önemi son derece yerinde buluyoruz; ancak kanunla getirilen bir hakkın elde edilmesinin zora koşulmasına bir anlam veremiyoruz.

2-Uzman/baş öğretmenlik için aranan mesleki gelişim çalışmaları, bir taraftan okul-kurum yöneticileri ile bazı branşlar açısından erişilebilir değil, diğer taraftan geçmişteki çalışmaların belgelendirilmesi çeşitli sebeplerle mümkün gözükmemektedir.

3-Bu iki eksiklik, öğretmenlerimiz ve eğitim yönetimi üzerinde büyük bir yük ve stres oluşturuyor, hakkın özüne dokunuyor, tozlu arşiv raflarında zaman ve emek israfına neden oluyor, öğretmenlerimiz belge toplamak peşinde koşturuluyor.

4-Uygulanmasında zorluklar görülen ve mağduriyetler oluşturma potansiyeli yüksek bu soruna bir çözüm bulunmalı, öğretmen, mesleki çalışma ispatı için evrak prosedürüne boğulmamalı, uzman/baş öğretmenlik kariyer hedefi arşiv raflarında sonlandırılmamalıdır.

Kaynak: www.ajanskamu.net
Yorumlar (1)
öğretmen 1 ay önce
Sayın başkan sizin zerre kadar gücünüz yokmuş bunu anladık. Boşuna uğraşmayın.
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 26 Haziran 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı