Bursluluk Sınavı Kontenjanı ve Gelir Miktarı Sınırı Değişmelidir

Anadolu Eğitim Sendikası Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurarak, öğretmen ve eğitim çalışanlarının çocuklarının DPYB (Devlet Parasız Yatılı ve Bursluluk) kontenjanının arttırılmasını ve fert başı gelir miktarının yeniden düzenlenmesini talep etti.

Sendika 13.05.2022, 22:27
Bursluluk Sınavı Kontenjanı ve Gelir Miktarı Sınırı Değişmelidir

Anadolu Eğitim Sendikası Hukuk Sekreterliği

Sayı: 2869-22/6810   

 Tarih: 12/05/2022                                                                                   

Konu: Öğretmen ve Eğitim Çalışanları Çocuklarının DPYB Sorunu

  T.C.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

      İlgi:  a) 17/10/2016 tarih ve 2016/9487 sayılı Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmî Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği”     

            Bilindiği üzere İlgi a) yönetmeliğinin 4. maddesi (5) ç bendinde “Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın, içinde bulunulan mali yılın merkezi yönetim bütçe kanununda belirtilen Milli Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en azının dört katını geçmemesi kaydıyla maddi imkanlardan yoksun bulunmak.” yazmaktadır.  Yine ilgi a) yönetmeliğinin 10. maddesi (1) a) b) bendinde “%5i Bakanlığa bağlı resmi okul veya kurumlarda kadrolu veya sözleşmeli olarak çalışan, emekli olan ya da vefat eden öğretmenlerin öğrenci olan çocuklarına” yazmaktadır. Ayrıca 10. Madde (2) bendinde “Öğretmen çocuğuna ayrılan%5lik kontenjanın dolmaması halinde ise kalan kontenjan öğretmen dışındaki Bakanlık merkez, taşra ve yurtdışı kadrolarında çalışan diğer eğitim personeli çocukları için kullanılır, buna rağmen dolmaması halinde kalan kontenjan%80lik kontenjana ilave edilir.” Yazmaktadır.

             Belirtmek gerekir ki; eğitimin merkezinde yükün büyük bölümünü çeken öğretmenlerimizin çocukları için ayrılmış kontenjanın sadece yüzde 5 olması kabul edilemez. Bu oran artırılmalı, tüm eğitim çalışanları bu orandan yararlanmalıdır.

                      Sonuç olarak; öğretmen ve eğitim çalışanlarının çocukları için kontenjanın en az yüzde 20’ye çıkarılması, fert başı miktarın güncel ekonomik göstergeler içerisinde yeniden değerlendirilerek yoksulluk sınırının altındaki ücretler ile geçinen öğretmen ve eğitim çalışanları çocuklarının da yararlanabilmesini talep etmekteyiz.  Konu ile ilgili gerekli çalışmanın yapılması ve tarafımıza bilgi verilmesi hususunda;

             Gereğini arz ederiz.

Yorumlar (1)
Mim Kemal OKUYAN 2 hafta önce
Öğretmenin eşi çalışmasa dahi, maaş + ek ders + eğitime hazırlık ödeneği kalemleri toplanınca çocuğu için bursluluğa başvuru hakkı kazanamıyor. 4 veya 5 çocuğu olursa ek dersi az ise belki... Öğretmen çocukları ön şartsız sınava alınmalı, ayrılan kontenjan kadar içlerinden başarılı olanlar burslu okuyabilmeli...
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 29 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı