EĞİTİM BİLİM VE İSTİŞARE KURULU” ACİLEN OLUŞTURULMALIDIR!

Maarif-Sen Genel Başkanı Mustafa DAĞAŞAN: ”Milli Eğitim Bakanlığı'nın danışmaya, istişareye ve ortak akıla her zamankinden daha fazla ihtiyacı vardır.”

Sendika 31.12.2020, 22:20
EĞİTİM BİLİM VE İSTİŞARE KURULU” ACİLEN OLUŞTURULMALIDIR!


Koronavirüs salgını ülkemizde 18 milyon ve dünya çapında 1.6 milyar öğrencinin eğitimini olumsuz etkileyen bir süreci başlatmış oldu. Koronavirüs salgını nedeniyle birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de yüz yüze eğitime ara verilerek 23 Mart 2020 tarihinde uzaktan eğitime geçildi. 22 Ocak 2021’de uzaktan eğitim gerçekleştirdiğimiz 2. eğitim öğretim dönemini de geride bırakmış olacağız.

Ülkemizde uzaktan eğitim sürecinin belirli bir plan ve program dâhilinde işletilememiş olması, uzaktan eğitimin yeni bir “öğretim tasarımı” üzerine inşa edilememiş olması, çok ciddi teknolojik altyapı ve donanım eksikliğinin de etkisiyle okul öncesinden yükseköğretime kadar öğrencilerimizde telafisi güç öğrenme kayıplarına sebep olmuştur. Öğrencilerimizin öğrenme kayıpları her geçen gün artmaktadır.
Uzaktan eğitim öğretim sürecinde öğrencilerimizin eğitim öğretime erişimlerinde imkân ve fırsat eşitliği geçen uzun zamana rağmen halen sağlanamamıştır. Ülkemizde halen 3 milyonunun üzerinde öğrencinin internet erişimi bulunmamaktadır. Uzaktan eğitime erişimi olmayan öğrenciler için oluşturulan “EBA Destek Odaları” ise sembolik ve ihtiyacı karşılamaktan çok uzaktır. Yine öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin uzaktan eğitim için gerekli teknik donanım ihtiyacı halen karşılanamamıştır.
Milli Eğitim Bakanlığı, sürecin başından bu yana olağan dönemin mevzuatına göre olağanüstü bir süreci yönetmeye çalışmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazır olduğu söylenen A, B, C, D planları yerini belirsizliğe ve son dakika kararlarına bırakmıştır. Süreç boyunca bir milyon öğretmeni ve on sekiz milyon öğrenciyi ilgilendiren kararlar son dakika alınıp, son dakika açıklanmıştır. Sürecin yönetimine ilişkin belirsizlikler; öğrencilerimizi, velilerimizi ve öğretmenlerimizi her yönüyle fazlasıyla yormuş ve yıpratmıştır.
Milli Eğitim Bakanlığının uzaktan eğitim öğretim sürecinin yönetimine ilişkin; paydaşlarla istişare etmeden ve akademik çevrelerin görüşlerini almadan, patır kütür atmış olduğu adımlar ve almış olduğu tedbirler yetersiz kalmıştır. İstişaresiz, yel yeperek yelken kürek alınan kararlar; yeni sorunlar sonucunu doğurmuştur.

EĞİTİM SÜRECİ PAYDAŞLARLA YÖNETİLMELİ,

“EĞİTİM BİLİM VE İSTİŞARE KURULU” ACİLEN KURULMALIDIR!

Yorumlar (0)
açık
Günün Anketi Tümü
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
Namaz Vakti 21 Ocak 2021
İmsak 06:48
Güneş 08:17
Öğle 13:20
İkindi 15:51
Akşam 18:14
Yatsı 19:38