Eğitim Sen tepkili: "Milli Eğitim Müdürlüğünün projeleri ile eğitimin sorunları çözülmez artar!"

Eskişehir Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan, yaptığı yazılı açıklama ile Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tepki gösterdi.

Sendika 30.07.2022, 15:54
Eğitim Sen tepkili: "Milli Eğitim Müdürlüğünün projeleri ile eğitimin sorunları çözülmez artar!"

SORUNLAR ÇÖZEÜLEMEDİ

Alkan, “Milli Eğitim Müdürlüğünün projeleri ile eğitimin sorunları çözülmez artar!” başlıklı açıklamasında şunları kaydetti:

“Milli Eğitim Müdürlüğüne atandığı günden itibaren Sayın Pervin TÖRE, uygulamaları ile Eskişehir eğitim ortamındaki gerçek sorunlara neşter vuramamıştır. Kağıt üzerinde vizyoner projelere gündeme getirilirken, bu projelerinin gerçeklik boyutu tartışılmamaktadır. Asıl sorunumuz olan pandemi, merkezi okullardaki sınıf yoğunluğu, ikili eğitim ve derslik ihtiyacı gündeme dahi gelmemektedir. Diğer yandan,

-Okullarda öğretmen seçimi olmayacak iradesi konmasına rağmen kayıt bölgesi dışından gelen öğrenci meselesinin çözümü nasıl olacak sorusu hala temel gündem olarak ortada duruyor.

-Tam güne yeni geçen okul idarelerine ödenek sağlanamadığı için Okul Aile Birlikleri, velilerden temizlik görevlisi ve diğer kalemler gerekçe gösterilerek 4 ile  8 bin arasında astronomik rakamlar talep etmektedirler.

Bütün bunların yanında Eskişehir’deki okulların fiziki ve ekonomik durumlarını gözetmeden, yarışmacı mantıkla hazırlanması istenen  son projelerden biri, okul idarelerini zor durumda bırakmıştır. Valilik himayesinde Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı tüm resmi okullarda okul koridorları ve bahçelerinin iyileştirilmesi, geliştirilmesi ve örnek uygulamaların okullar arasında yaygınlaştırılması için bir proje başlatıldı.

 İsteğe bağlı olsada projenin bahçe güzelleştirme detaylarını hazırlayan arkadaşlar okulların fiziki gerçekliğini bilmiyorlar mı? Okullarımızın  yüzde 90 dan fazlasının bahçeleri beton olduğu   bilinen gerçekliktir. Olmayan toprakta ekolojik bitki nasıl yetişecektir?

Okulların içinde Yunus Emre koridoru ve ders koridoru oluşturulması projenin diğer ayağını teşkil etmektedir.

NASIL BİR KATKI SUNACAK

Sayın Müdürümüze soruyoruz,

-Bu proje Eskişehir eğitim ortamına nasıl bir katkı sunacaktır ?

-Pandeminin  ağırlaştığı koşullarda okullar açılacak gerçeği ortada dururken, zorunlu ders koridoru yerine okullarımızın havalandırma sorununun çözümü için çaba sarf edilemez mi?

-Eşitsiz konumdaki okullarımız bu proje ile daha da ayrışmayacak mıdır?

- Finansman yine velilere mi yansıtılacaktır?

-Özel okullar niye bu projeye dahil değillerdir?

Faik Alkan

Eğitim Sen Şube Başkanı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 08 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı