Kamu işveren tarafı öneri getirecek

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 3600 ek göstergeye ilişkin "Ek gösterge komisyonu çalışıyor; 2 toplantı yaptık, 3üncü toplantı için gün sayıyoruz. Kamu işveren tarafı bize bir öneri getirecek ve onun üzerinden tartışmamız devam edecek" dedi.

Sendika 08.05.2022, 10:14
Kamu işveren tarafı öneri getirecek

Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın, Elazığda sendika şubesi tarafından düzenlenen İl Divan Toplantısına katıldı. Burada konuşan Ali Yalçın, Türkiyede göçmen karşıtlığı konusunda çok yoğun gayret olduğunu söyleyerek, "Bunların burada ne işi var?, Biz niye bunlara sahip çıkıyoruz? diye cümle kuranlar; 18 Mart Çanakkale Zaferinin yıl dönümünde şu cümleyi duysa buna karşı çıkmazlar. Çanakkalede en fazla Bursalı daha sonra da Halepli şehit var. O zaman onların burada ne işi vardı? Şimdi orada 2011den beri devam eden bir kargaşa, bir savaş ortamı var. İnsanların yerinden yurdundan olduğu, dünyanın sağır ve dilsiz kesildiği, Türkiyenin kucak açmak ve sahip çıkmak mecburiyetinde hissettiği; çünkü burası kadim coğrafya ve medeniyetin merkezidir. Türkiyenin bu anlamda davrandığı insani yaklaşımı, ortaya koyduğu tavrı eleştiren ve bunun üzerinden muhalefet geliştirmeye çalışan çok tuhaf hareketler ve tarzlar gelişti. Bunu asla kabullenmek mümkün değil" diye konuştu. 

Gündemlerinde 2 hassas madde olduğuna da dikkat çeken Yalçın, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Biri ek gösterge düzenlemesi diğeri de sözleşmeliler düzenlemesi. Bu 2sini de 6ncı dönem toplu sözleşmede ödevlendirdik; 2022 yılı içinde yetkili konfederasyonla komisyon kurularak çalışacak ve yasalaşmak üzere siyasete teslim edilecek. Bu konuda ek gösterge komisyonu çalışıyor, 2 toplantı yaptık 3üncü toplantı için gün sayıyoruz. 3600 ek göstergeyi yukarıdan aşağı doğru bir omurga sistemi gibi düzenlerseniz ki buna göre yapıldı. Görev sorumluluk ve pozisyon boyutuyla ek gösterge sistemi anlamlandırılmış ve takvimlendirilmiş durumda. 3600ün altında kalanların tazminat oranlarını biraz yukarı doğru çektiğiniz zaman o da amacına ulaşmış olur çünkü buradaki esas maksat şu, çalışırken katkısı olacağından değil emekli olduğunda maaşı ve ikramiyesi artsın beklentisinden kaynaklı millet ek gösterge istiyor. Onun için bunların tamamını paylaştık. Yardımcı hizmetler sınıfını da ek gösterge sisteminin içine çekin, diyerek bu konuda önerilerimizi sunduk. Şimdi kamu işveren tarafı bize bir öneri getirecek ve onun üzerinden tartışmamız devam edecek."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 25 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı