KEYFİ CEZALAR VERENİN YANINA KAR KALMAMALI

Memurlarla ilgili olup yargıdan dönen (disiplin) cezaları dosyalarının yargı giderleri cezayı veren disiplin amirine rücu edilmesi gerekmektedir.

Sendika 31.03.2021, 21:40
KEYFİ CEZALAR VERENİN YANINA KAR KALMAMALI

Manevi İlkeli ve Liyakatli Sendikalar (MİL-SEN) Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Mil-Enerji Sen Genel Başkanı Ali Yücel yaptığı yazılı açıklamada ;

Memurlarla ilgili olup yargıdan dönen (disiplin) cezaları dosyalarının yargı giderleri cezayı veren disiplin amirine rücu edilmesi gerektiğini belirtti.

Yücel, kamu çalışanlarına verilen adalet ve objektiflikten uzak olup " Ben yaptım oldu " mantığıyla hareket eden, özelliklede geçmişlerinde sendikal  hüviyet barındırın, idareci olduktan sonra ise kendilerini sendikalarından bir türlü arındıramayan bazı amirler tarafından şantaj,mobing,gözdağı aracı olarak keyfi bir şekilde verilen disiplin cezaları nedeniyle mağduriyetler oluşmaktadır.

Bu şekilde haksız ceza aldıklarına inanan kamu çalışanlarının yargıya başvurması ve haklı bulunmaları halinde, idarenin kaybetmiş olduğu davaların yargı giderlerinin kurum bütçeleri tarafından yani milletin cebinden ödenmektedir.Bu tür dava dosyalarının sayısı çok çok fazladır.

İNSANLARIN ONURUNU RENCİDE ETMEK BU KADAR KOLAY OLMAMALI

Disiplin amirleri tarafından verilmiş olan ve yargıya taşınan idari disiplin cezalarında hukuka uyarlılık görülmeyen dosyalarla ilgili kurum tarafından ödenmekte olan tüm yargılama giderlerinin sorumlu disiplin amirlerinden rücu edilmelidir.
Böylece kurum disiplin amirleri daha adil olmak zorunda kalacak, keyfi cezalar verilmesinden imtina edilecek ve bu tür dosyaların azalması ile yargı birimlerinin iş yükleri de bir nebze hafiflemiş olacaktır.

Yücel, açıklamasının sonunda geçtiğimiz günlerde İzmirin Çeşme ilçesinde, bir komiser yardımcısının güneş gözlüğünün çalındığı iddiasıyla başlatılan soruşturmada, şüpheliler arasında bulunan 21 yıllık polis memuru 46 yaşındaki İsmail Zeybek, ifadesinin alınması ve evinde arama yapılmasını gururuna yediremeyip, başına dayadığı tabancayı ateşleyerek yaşamına son vermesinden son derece üzüntü duyduğunu belirterek acılı aileye ve Türk polis teşkilatına başsağlığı diledi.

Yorumlar (0)
11°
açık
Günün Anketi Tümü
MEB'in 20 Bin Öğretmen Atama Takvimini Doğru Buluyor musunuz?
MEB'in 20 Bin Öğretmen Atama Takvimini Doğru Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 22 Nisan 2021
İmsak 04:35
Güneş 06:09
Öğle 13:08
İkindi 16:54
Akşam 19:57
Yatsı 21:24