Memur-Sen'den KESK'e...

Memur-Sen'den KESK'e... Emekçilerin yanında olmayacağını teyit etmiştir

Sendika 14.06.2021, 15:03
Memur-Sen'den KESK'e...

Memur-Sen, toplu sözleşme görüşmelerinde ortak hareket etmek için Kamu-Sen ve KESKe mektup göndermişti. Mektuba Kamu-Sen olumlu yanıt vermiş ve ardından da Kamu-Sen ile Memur-Sen arasında istikşafi görüşme gerçekleştirilmişti. KESK ise sosyal medya hesabından eleştirel bir cevap yayımladı.

Memur-Senin cevaba tepkisi ise sert oldu.

İŞTE MEMUR-SENİN KESKE VERDİĞİ CEVAP

KESK KAMU EMEKÇİLERİNİN TARAFINDA OLMAYACAĞINI BİR KEZ DAHA TEYİT ETMİŞTİR

Konfederasyonumuz Genel Başkanı ve Kamu Görevlileri Sendikaları Heyet Başkanı Ali YALÇIN, 31 Mayısta genel başkanlarına gönderdiği mektupla Kamu Görevlileri Sendikaları Heyetinde temsilcisi bulunan diğer iki konfederasyona, "6. Dönem Toplu Sözleşme sürecinde Memur-Senle birlikte hareket etme" davetinde bulunmuştu. Söz konusu davete Kamu-Sen tarafından 8 Haziranda olumlu cevap verilmiş ve 11 Haziranda da Memur-Sen ve Kamu-Sen Heyetleri arasında Kamu-Sen Genel Merkezinde sürece ilişkin istikşafı ilk görüşme gerçekleştirilmişti.

Bu süreçte, Eş Genel Başkanları Mehmet BOZGEYİK tarafından "Memur-Senle birlikte hareket etme" davetine Haziranda yapılacak Genel Kurulda değerlendirileceği söylenmesine rağmen 11 Haziran Cuma günü KESK kurumsal internet sitesinde, KESK Yürütme Kurulu imzasıyla "Kamu Emekçilerine Bilgilendirme Memur Senin Mektubuna Cevabımız" başlıklı açıklama paylaşılmıştır.

Kamu Görevlileri Sendikaları Heyet Başkanı ve Konfederasyon Genel Başkanımız Ali YALÇINın davetinin yer aldığı ve içeriğini kamuoyuyla paylaşmadığı mektupla ve içerdiği davetle ilgili olarak (mektup ve davet sahibine bilgi vermeksizin) kamuoyuna açıklama yapan KESKin bu tutumunu; söz konusu açıklamanın lafzını ve ruhunu kuşatan ideolojik bağnazlığa ve kamu görevlilerini hedef alan sakil kurnazlığa dair cevap haklarımız saklı kalmak kaydıyla en hafif tabirle nezaketsizlik olarak değerlendiriyoruz. Söz konusu açıklamanın içeriğine hakim kararsızlık, tutarsızlık ve hadsizlik tavırlarının gerekçelerinin ve hedeflerinin takdirini KESK üyesi kamu görevlilerine bırakıyoruz.

KESK, bu tutumuyla "Türkiyeyi esas alma, Türkiye için düşünme, kamu görevlilerini ve emeklerini önceleme, kamu görevlilerinin hak ve hukuku için ter dökme, ideolojik aparat olma vasfını terk etme" fırsat ve imkanını bilerek ve isteyerek kullanmayacağını bir kez daha göstermiştir.

Söz konusu açıklamanın içeriğinde yer verdiği değerlendirmelerle 6. Dönem Toplu Sözleşmede Kamu İşvereni lehine gerekçe üretmeye yeltenen ve İşveren danışmanı rolünü üstlenen KESKin, bu tavır ve yaklaşımlarıyla 6. Dönem Toplu Sözleşme sürecinde kamu görevlileri lehine yapılacak çalışmalarda yer almamasının hem kamu görevlileri hem de kamu görevlileri sendikacılığı açısından daha yararlı olacağı yönündeki karar ve değerlendirmemizi kamu görevlilerinin ve kamuoyunun bilgisine sunarız.

Yorumlar (0)
31°
açık
Günün Anketi Tümü
Ek atama neden yapılmıyor?
Ek atama neden yapılmıyor?
Namaz Vakti 27 Temmuz 2021
İmsak 04:01
Güneş 05:48
Öğle 13:16
İkindi 17:11
Akşam 20:33
Yatsı 22:13