TALİP GEYLAN: “ASIL MÜJDE 60 BİN ATAMADIR.”

Ataması yapılmayan öğretmenler Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan’ı makamında ziyaret etti. İşte detaylar..

Sendika 03.03.2021, 23:48 03.03.2021, 23:53
TALİP GEYLAN: “ASIL MÜJDE 60 BİN ATAMADIR.”

Türk Eğitim-Senden yapılan açıklama şu şekilde;

Ataması yapılmayan öğretmenler Genel Başkanımız Talip Geylan’ı makamında ziyaret etti. Şubat ayında 20 bin atamanın yetersiz olduğunu söyleyen öğretmenler, ek atama yapılması için Genel Başkanımız Talip Geylan’dan destek istedi. Ataması yapılmayan öğretmenler illerde eş zamanlı olarak basın açıklama yapacaklarını söyleyerek, sendikamızdan destek talep ettiler.

500 bini aşkın eğitim fakültesi mezunu öğretmenin atama beklediğini dikkat çeken Geylan, 20 bin atama sayısının çok yetersiz olduğunu söyledi. Geylan; “Öğretmen olmak için yıllarca dirsek çürüten, imkânsızlıklar içinde okulunu bitiren meslektaşlarımız mezun oldu ama önlerine çıkan yığınla engeli aşmak için mücadele ortaya koyuyorlar. Ataması yapılmayan öğretmenlerimizin sorunları kangrene dönüştü acil çözüm bekliyorlar.

Kimileri ataması yapılmadığı için zorunlu olarak farklı mesleklere yöneliyor. Polis olmak için, mağazada tezgahtar olmak için ya da ailesinin tarlasında rençber olmak için eğitim fakültesi diplomasına gerek yok! Dolayısıyla; Eğitim fakültesi mezunları pek tabii ki ÖĞRETMEN olarak istihdam edilmek zorundadır. 500 bin mezunun birikmiş olmasının sorumlusu asla gençlerimiz değildir. Bu tablonun mesulü; yıllardır plansız-programsız şekilde, yerel/siyasi kaygı ve beklentilerle eğitim fakültesi açan, fakülte kontenjanlarını da yine buna göre belirleyenlerdir.

20 bin öğretmene atama müjdesi diye kamuoyunda duyurmak atama bekleyen genç meslektaşlarımızla alay etmektir. Şöyle ki; 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı’nda sadece İstanbul’da çalıştırılan ücretli  öğretmen sayısı 21 bin idi.  Sanırım, 2021 yılı için açıklanan 20 bin atama yalnızca İstanbul için olsa gerek. Öte yandan yapılacak 20 bin atamanın bırakın öğretmen ihtiyacını gidermeyi bu yıl emekli olan meslektaşlarımızın oluşturduğu boşluğu bile doldurmayacağı görülmelidir. Asıl Müjde 60 bin atama yapmaktır. Kaldı ki, yüz yüze eğitimin sağlıklı yürütülmesi için daha fazla öğretmen ataması yapılmalıdır.”

Yorumlar (0)
10°
açık
Günün Anketi Tümü
MEB'in 20 Bin Öğretmen Atama Takvimini Doğru Buluyor musunuz?
MEB'in 20 Bin Öğretmen Atama Takvimini Doğru Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 21 Nisan 2021
İmsak 04:37
Güneş 06:11
Öğle 13:08
İkindi 16:53
Akşam 19:56
Yatsı 21:23