Yargı Kararları Neden Uygulanmıyor? Hukuk Devleti Değil Miyiz?

Yargı Kararları Neden Uygulanmıyor? Hukuk Devleti Değil Miyiz?

Sendika 08.03.2023, 22:26
Yargı Kararları Neden Uygulanmıyor? Hukuk Devleti Değil Miyiz?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut ÖZER tarafından 2022 yılında 657 s. DMK’nın 76. Maddesine  istinaden yapılan sınavsız Şube Müdürü atamalarının iptali istemiyle yaptığım başvurunun zımnen reddine ilişkin işlemin iptali istemiyle Ankara 15. İdare Mahkemesinde açtığım davada; Merkez ve Taşra Teşkilatlarına yapılan Şube Müdürü kadroları Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği’nde aranan genel ve özel şartlara sahip kişilerin görevde yükselme sınavlarında başarılı olmaları şartı ile bu kadrolara atanabileceği tartışmasız olduğundan; 2022 yılında 657 s. DMK’nın 76. Maddesine dayanarak yapıla Şube Müdürü atamalarının iptali istemiyle yapılan başvurumun reddine ilişkin dava konusu işlemde hukuka uyarlılık bulunmadığı sonucuna varılarak bakanlığımızın merkez ve taşra teşkilatlarına 2022 yılında 657 s. DMK’nın 76. Maddesine göre yaptığı atamalar iptal edilmiştir. 

Ancak; mahkeme kararının bakanlığımıza tebliğ edilmesinden sonra 30 günlük süre geçmesine rağmen karar halen uygulanmamıştır.    

Anayasamızın 138. maddesinin dördüncü fıkrasında, “Yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir surette değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez” denilmektedir.  

Yine İdari Yargılama Usul Kanununun 28. Maddesinde, “Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez” denilmektedir. 

Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda Bakanlığımızın 657 s. DMK’nın 76. Maddesine istinaden merkez ve taşra teşkilatlarına sınavsız olarak yapılan Şube Müdürü atamalarının, Anayasamızın ve İdari Yargılama Usul Kanununun ilgili maddeleri gereği Ankara 15. İdare Mahkemesinin kararı doğrultusunda iptal edilerek mahkeme kararının yerine getirilmesini talep ediyoruz.

Emir KAZAK
Liyakat-Sen Genel Başkanı

Yorumlar (4)
Kanun kaldı mı 2 hafta önce
İptal etse ne olur. Kanunu dinliyorlar mı
Akda 2 hafta önce
etsin mahkemyei kanunları takan kim. hani hukukun üstünlüğü, bunların ne meziyeti var ki kanun dışı görevde tutuluyorlar. bu tür uygulamalar ülkeyi yıpratıyor. vatandaşın güvenini sarsıyor. vatandaşın teveccühünü almış hizmet eden reis i bitiriyor.
AHMET DÜLGER 2 hafta önce
Yargı kararlarının uygulanmaması 2010 yılından beri sorun teşkil ediyor. Yeni bir durum değil..
adalet yok 2 hafta önce
torpil var
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 21 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı