AES:Engelli Öğretmenlerin Nöbet Görevi İsteğe Bağlı Olmalıdır

Anadolu Eğitim Sendikası engelli öğretmenlerin nöbet görevinin isteğe bağlı olması için Milli Eğitim Bakanlığı’na başvuruda bulundu.

Sendikalar 20.12.2018, 15:18 20.12.2018, 15:18
AES:Engelli Öğretmenlerin Nöbet Görevi İsteğe Bağlı OlmalıdırAnadolu Eğitim Sendikası olarak engelli öğretmenlerin nöbet görevinin isteğe bağlı olması için Milli Eğitim Bakanlığı’na başvuruda bulunduk. Söz konusu başvuruda; Eylül ayında Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişiklik yapılmış, engelli öğretmenlerin nöbet görevi isteğe bağlı olduğu belirtilmiştir. Aynı değişikliğin İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde de yapılması talep edilmiştir.

Anadolu Eğitim Sendikası olarak engelli öğretmenlerin nöbet görevinin isteğe bağlı olması için Milli Eğitim Bakanlığı’na başvuruda bulunduk. Söz konusu başvuruda; Eylül ayında Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişiklik yapılmış, engelli öğretmenlerin nöbet görevi isteğe bağlı olduğu belirtilmiştir. Aynı değişikliğin İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde de yapılması talep edilmiştir.

Anadolu Eğitim Sendikası

 

 

Sayı:  1118-18/5157                                                                               Tarih: 19/12/2018

Konu: Engelli Öğretmenlerin Nöbet Görevi

T.C

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA

 

İlgi: a) 07/07/2005 Tarih ve 25868 Sayılı Resmi Gazete Yayımlanan Engelliler Hakkında Kanun

       b) 01/09/2018 Tarihli ve 30522 Sayılı Resmî Gazetede Yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik

 

Bilindiği üzere ilgi a) kanununun 14. maddesinde “Çalışan veya iş başvurusunda bulunan engellilerin karşılaşabileceği engel ve güçlükleri ortadan kaldırmaya yönelik istihdam süreçlerindeki önlemlerin alınması ve engellilerin çalıştığı iş yerlerinde makul düzenlemelerin, bu konuda görev, yetki ve sorumluluğu bulunan kurum ve kuruluşlar ile işverenler tarafından yapılması zorunludur.” Yazmaktadır.

İlgi b) yönetmeliğinin 40. maddesi g) bendinde geçtiğimiz eylül ayında değişikliğe gidilmiş ve şu şekilde madde bendi değiştirilmiştir. “g) Engelli öğretmenler ile engelli çocuğu bulunan öğretmenler nöbet görevinden muaf tutulur. Ancak, engelli öğretmenler ile engelli çocuğu bulunan öğretmenlerden istekli olanların nöbetlerinin belirlenmesinde tercihlerine öncelik verilerek düzenleme yapılır.”

Söz konusu değişiklik ortaöğretim kurumlarında görev yapan öğretmenler için faydalı olmuştur. Ancak İlköğretim kurumlarında nöbet görevi zorunlu olarak verilmeye devam etmektedir. Konu üzerinde gerekli çalışmalar yapılarak, ilköğretim kurumlarında da engelli öğretmenlerin nöbet görevi isteğe bağlı yapılmalıdır.

Gereğini arz ederiz.

Yorumlar (0)
banner51
16°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
24 Kasımda 60 Bin Öğretmen Ataması Gelmeli mi?
24 Kasımda 60 Bin Öğretmen Ataması Gelmeli mi?
Namaz Vakti 30 Ekim 2020
İmsak 06:00
Güneş 07:26
Öğle 12:53
İkindi 15:42
Akşam 18:10
Yatsı 19:30