BAYINDIR MEMUR-SEN'DEN NOTERLER BİRLİĞİ'NE TEPKİ

Bayındır Memur-Sen, Tapu satışlarına yönelik Noterler Birliği'nden yapılan açıklamaya basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

Sendikalar 20.11.2019, 11:33 20.11.2019, 11:33
BAYINDIR MEMUR-SEN'DEN NOTERLER BİRLİĞİ'NE TEPKİ

Bayındır Memur-Sen, Tapu satışlarına yönelik Noterler Birliği"nden yapılan açıklamaya basın açıklamasıyla tepki gösterdi.

BASIN AÇIKLAMASI

Bazı Basın yayın kuruluşlarında yapılan haberde noterler birliği başkanı Dursun Cin Türkiye"de Noterlerin yetkilerinin genişletilmesi için çalışmaların yapıldığı ve Tapu satışlarının Noterler tarafından yapılması konusunda hazırlık yapıldığı belirttiği açıklamasında Tapu Satışlarının Noterlere verilmesi durumunda işlemlerin çok daha hızlı olacağını ve vatandaşların uzun süre beklemek zorunda kalmayacağını belirtmiştir.

Tapu Müdürlüklerimiz 2018 yılında toplam 8.896.441 işlem gerçekleştirilmiş olup Yapılan bu işlemler karşılığında 11.290.552.696 TL tutarında bütçeye gelir elde edilmesini sağlamıştır. Açıklamayı yapan Noterler Birliği Başkanı bilmelidir ki; toplam 11.799 çalışanımız mesai merhumu gözetmeksizin Ailelerinden, sosyal hayatlarından ve kendilerinden ödün vererek görevlerini yerine getirmektedirler.

Tapu Müdürlüklerini yıllık ortalama 20.000.000 vatandaşımız ziyaret etmektedir. Yapılan anketlerde Vatandaş memnuniyeti oranı%97 olarak tespit edilmiştir.

Noterler Birliği başkanı Tapu Satışlarının noterlere verilmesi durumunda işlemlerin çok daha hızlı olacağını söylemiştir. Ancak, bilinmelidir ki Satış işlemlerinin günlük tamamlanma oranı%90"ın üzerindedir. Günlük tamamlanamayan işlemlerin büyük bir kısmı ise vatandaş yada evrak eksikliğinden kaynaklıdır.

Türk Medeni Kanunun 1007 nci (eski M.K. 917.md.) maddesinde; "Tapu sicilinin tutulmasından doğan bütün zararlardan Devlet sorumludur. Devlet, zararın doğmasında kusuru bulunan görevlilere rücu eder "" hükmü bulunmakta olup sahte bir vekaletnamenin sorumluluğu bile Tapu Müdürlüğü çalışanına yüklenmektedir.

Tapu Müdürlüğü çalışanları bu kadar özveri ile görevlerini yaparken bu açıklamada sanki vatandaşların tapu müdürlüklerinden almış olduğu hizmetin kalitesinin düşük olduğunu belirtmenin yersiz ve yanlış bir açıklama olduğunu belirtmek isteriz.

Yetkili Sendika olarak yapılan bu talihsiz açıklamayı kınıyoruz. Ve gerçeği yansıtmayan bu açıklamanın yetkililerce düzeltilmesini umuyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yorumlar (1)
ali taş 9 ay önce
biz de tapucular olarak sizi kınıyoruz. iş yoğunluğundan bunalan tapucuların iş yükünün azaltılmasını savunacağınıza, saçma bahanelerle yiğitilik yapıyorsunuz. tapucular dört gözle bekliyor iş yüklerini başka kurumların almasını.
banner51
26°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 16 Temmuz 2020
İmsak 03:46
Güneş 05:39
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:42
Yatsı 22:26