Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Yan Gelip Yatanlar' İfadesine Tepki!

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, neden sözleşmeli personel aldıkları ile ilgili yaptığı açıklamayı değerlendirdi.

Sendikalar 21.12.2019, 16:31 21.12.2019, 16:31
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Yan Gelip Yatanlar' İfadesine Tepki!

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, neden sözleşmeli personel aldıkları ile ilgili yaptığı açıklamayı değerlendirdi.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın, bu konuda kendisini yönlendiren ve bilgilendiren danışmanlarını sorgulaması gerektiğini dile getiren Geylan, “Kadrolu çalışanları ‘Yan gelip yatanlar’ olarak nitelendiren bu anlayışı aklı başında hiç kimsenin kabul etmesi mümkün değildir. Kadrolu kamu çalışanlarına, adeta, üretmeden tüketen asalaklar muamelesi yapan bu değerlendirme büyük bir hakarettir” dedi.

Geylan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan Malezya ziyareti esnasında, neden sözleşmeli personel aldıklarını şu ifadelerle açıklıyor: “Sebebi şu; bir tarafta aldığımız elemanın ‘Ben nasılsa artık kadroluyum, yan gel yat’ mantığıyla hareket etmesi var. Ama diğer tarafta da işi sıkı tutma anlayışı var. Bunlara dayalı olarak bu tür adımları atıyoruz.”

Sayın Erdoğan’ın, bu konuda kendisini yönlendiren ve bilgilendiren danışmanları kimse, kesinlikle kadrosunu sorgulaması lazımdır.

Birincisi, kadrolu çalışanları “Yan gelip yatanlar” olarak nitelendiren bu anlayışı aklı başında hiç kimsenin kabul etmesi mümkün değildir. Kadrolu kamu çalışanlarına, adeta, üretmeden tüketen asalaklar muamelesi yapan bu değerlendirme büyük bir hakarettir.

Eğitimde, askeriyede, sağlıkta, ulaşımda, emniyette vs. kamunun her kademesinde fedakârca görev yapan kadrolu kamu çalışanlarını tahkir eden bu ifadeler tekzibe muhtaçtır.
Sayın Cumhurbaşkanı, bu ifadeleriyle milyonlarca çalışanı üzdüğünü görmeli ve gereğini yapmalıdır.

Ayrıca merak ediyorum; kadrolu ve sözleşmeli çalışanların etkinliğiyle ilgili hangi bilimsel çalışma yapılarak, sayın Erdoğan’a takdim edilmiştir.

Mesela, MEB, kadrolu öğretmenlerle sözleşmeli öğretmenlerimizin verimliliklerini mukayese etmiş, kadrolu öğretmenlerimizin yan gelip yattığına dair bir bulguya ulaşmış ve sözleşmeli istihdam edilen öğretmenlerimizin daha başarılı eğitim hizmeti verdiğini tespit mi etmiş ki, sayın Cumhurbaşkanı birileri tarafından bu şekilde bilgilendirilmiştir.
Böyle bir şey söz konusu değildir.

Cumhurbaşkanlığı danışmanları, politika kurulları ya da ilgili kurumlar daha ciddi çalışmalar ortaya koymalı ve milyonların motivasyonunu bozacak, çalışma şevkini rencide edecek açıklamalara neden olmamalıdırlar.

Kamu hizmetinde, pozisyonu, sıfatı ve görevi ne olursa olsun, kim yan gelip yatıyor ve bir asalak gibi ülkemizin kaynaklarını sömürüyorsa, buna yönelik en etkili tedbirler alınsın. Ama bunun yolu, kamu çalışanlarının iş güvencesini ellerinden alarak, adeta konjonktürün kölesi yapmak değildir! Ama herkes bilsin ki, Devlet memuru yan gelip yatma hevesindeki asalak değildir, milyonlarca devlet memuru gecesini gündüzüne katarak millete hizmet etmektedir.

Devlet memuru, devletin vatandaşa dönük yüzüdür. Devlet memurunu tahkir etmek, devleti tahrip etmektir. Buna, kimsenin hakkı yoktur.

 

Yorumlar (1)
Kaan 8 ay önce
Bizi asalak yerine koyanlara sandıkta hesap sormak farz oldu
banner51
29°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 05 Ağustos 2020
İmsak 04:15
Güneş 05:57
Öğle 13:15
İkindi 17:08
Akşam 20:23
Yatsı 21:58