Dışarıdan yapıların kamu yönetimine müdahalesine asla izin v-e-r-i-l-e-m-e-z

Son zamanlarda Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yapılan müfettiş soruşturması neticesinde getirilen idari tekliflerin uygulanmasında sendikal ayrımcılık yapıldığına dair iddialar bulunmaktadır. Geçtiğimiz günlerde Muğla Fethiye’de gündeme gelen olayın benzeri bu kez Eskişehir’de yaşanmıştır.

Sendikalar 14.09.2020, 20:17
Dışarıdan yapıların kamu yönetimine müdahalesine asla izin v-e-r-i-l-e-m-e-z

Şöyle ki; Eskişehir Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Kerim Erzincanlı hakkında Bakanlık müfettişlerince yürütülen soruşturma neticesinde aylıktan kesme ve görev yeri değişikliği teklif edilmiş, ancak bu teklifler uygulanmamıştır.

Bunun üzerine söz konusu şahıs hakkındaki teklifin uygulanmamasının nedenini 13 Ağustos’ta Bakanlığa sorduklarını belirten Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Eskişehir İl MEM’den gelen skandal cevabı kamuoyuna açıkladı.

Buna göre; okulda devam eden iş ve işlemlerin aksamaması ve görev yeri değişikliğine uygun okul olmamasından dolayı idari teklifin uygulanmadığını bildiren Eskişehir İl MEM’i eleştiren Geylan, “Eskişehir’de, Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin iş ve işlemlerini yürütecek tek bir yönetici dahi bulamadığımız için ‘bulunmaz Hint kumaşına’ mahkum mu kaldık?” diye sordu.

Genel Başkan açıklamasında şunları kaydetti: “ Eskişehir Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Kerim Erzincanlı hakkında Bakanlık müfettişlerince yürütülen soruşturma neticesinde aylıktan kesme ve görev yeri değişikliği teklif edildi.

Ancak Ocak ayında biten ve Nisan’da raporu tamamlanan soruşturma neticesi getirilen teklifler uygulanmadı.

Benzer tekliflerin anında uygulanmasına rağmen söz konusu şahıs hakkındaki teklifin uygulanmamasının hikmetini 13 Ağustos’ta Bakanlığa sormuştuk, cevabı İl MEM’den geldi(!)

Güya, okulda devam eden iş ve işlemlerin aksamaması ve görev yeri değişikliğine uygun okul olmamasından dolayı idari teklif uygulanamamış (?)

O halde biz de Eskişehir Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yönelik sorularımıza devam edelim: 

-Eskişehir’de, Yunus Emre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin iş ve işlemlerini yürütecek tek bir yönetici dahi bulamadığımız için ‘bulunmaz Hint kumaşına’ mahkum mu kaldık?

-İlinizde “okulun iş ve işlemlerinin aksamaması” gerekçesiyle uygulamadığınız başka idari teklifler var mıdır?

-Söz konusu idari teklifin uygulanmaması için bir sendikanın yerel ve genel merkez düzeyinde defaatle telkin ve baskıları söz konusu olmuş mudur?

-Şahıs hakkındaki teklifin “uygun şartlar oluştuğunda değerlendirileceği” söyleminizi, “Üzerimizdeki sendikal ve siyasi tazyikleri henüz aşamadık” olarak mı anlamalıyız?

-Getirilen idari tekliflerin uygulanmasında ‘sendikal ayrımcılık yapıldığı’ algısının, çalışanların soruşturma süreçlerine ve idarenin uygulamalarına karşı güvenini rencide ettiğini göremiyor musunuz?

Son sözümüz de TEKRAREN Bakanlık iradesine;

MEB’in tüm kademelerini hukuk ve mevzuat doğrultusunda eğitim yöneticileri yönetir; sıfatı ve pozisyonu ne olursa olsun dışarıdan yapıların kamu yönetimine müdahalesine asla izin v-e-r-i-l-e-m-e-z!”

Kaynak: www.ajanskamu.net
Yorumlar (2)
İhsan AKÜZÜM 1 hafta önce
Talıp GEYLAN,Bölgelere göre mi üyelerinizin sorunlarına eğiliyorsunuz
ali 1 hafta önce
kişiyi tanımam.ancak kişilerle uğraşmanız hoş bir yaklaşım deği.müfettiş disiplin amiri, atamaya yetkili makam değildir. inceleyen araştıran teklif eden saygın bir kişidir.ulaştığı sonuçlar önemlidir zaten.iddiaların ispatı beya durumunın ayrıca sosyal ve kişisel sonuç ve değerlemeleri vardır.teklif kısmı ise makama verilen bir taktirdir.illa uygulayın demek çok sığ ve basit bir düşünce.yüzlerce haksız yere şikayet edilen müdürler var.peki ispatlananayan haksız şikayet sonucunda müdürün hakkını teslim eden, müfteriye ceza kesen kaç müfettiş var? onu gösterin.bence buna yoğunlaşsın tüm sendikalar..eminim çok sayıda suçlama vardır.birkaç tanesi tutmuştur.tutan iddiaya illa kelle almak istiyorsunuzda, tutmayan onlarca iftiranın sahiplerine yaptırım yada bir mekanizma çalıştırılmışmı onu niye sormuyorsunuz
banner51
28°
açık
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 24 Eylül 2020
İmsak 05:22
Güneş 06:47
Öğle 13:01
İkindi 16:24
Akşam 19:06
Yatsı 20:25