EBS Şube Başkanından Bir Garip Ehliyet ve Liyakat Yazısı!

Bakanlığın soruşturma açtığı Eğitim Bir Sen İstanbul 6 Nolu Şube Başkanından Ehliyet ve Liyakat konusunda garip bir yazı geldi. Yorumsuz Yayınlıyoruz.

Sendikalar 11.11.2019, 19:12 11.11.2019, 19:12
EBS Şube Başkanından Bir Garip Ehliyet ve Liyakat Yazısı!

Bakanlığın soruşturma açtığı Eğitim Bir Sen İstanbul 6 Nolu Şube Başkanından Ehliyet ve Liyakat konusunda garip bir yazı geldi. Yorumsuz Yayınlıyoruz.

EHLİYET, KİFAYETSİZ MUHTERİSTE OLURSA

Ehliyet ve liyakat son zamanların en kullanışlı iki sihirli kelimesi. Ehliyet objektif kriterlerle -görece- belirleme imkânı olan bir hususiyet iken liyakat daha ziyade sübjektif bir niteliktir.

Mülkün/yönetimin temeli olan adaleti tesis için ne ehliyeti yok sayarak hareket edebiliriz ne de liyakatten ödün vermek doğru olur. Ancak her iki kavramı da yerli yerine oturtulduğu vakit bunu sağlayabiliriz. Liyakati, sadakat yerine koşulsuz itaat şartına bağlarsanız; sürçtüğünüzde elinizden tutan, hata ettiğinizde sizi uyaran olmaz. Zira gerçek sadakat ilkelere olur ve kardeşinin iyiliğini esas alır. Oysa herhangi bir ilkeye ya da kurala bağlı olmayan koşulsuz itaat ise; kirleneni temiz gösteren, paslananı cila eden bir marazı bünyesinde barındırır.

Hz. Ömer (r.a), “Eğer yanıldığımızda bizi düzeltecek sözü söylemezseniz sizde, o hak sözü dinleyip ona uymazsak bizde hayır yoktur” tespitiyle bize sadakatin de itaatin de formülünü tarif etmektedir. Bu tanım, yönetimde adaleti tesis edecek, güncelin istismar kelimeleri “ehliyet ve liyakat” ‘i yerli yerine koyan medeniyet kodlarımızı işaret eder.

Bugün gerçek STK’lar (yani SDK/Sivil Devlet Kurumları hüviyetinden uzak) ya da Sendikalar yöneticiye “ayna tutan” sürçtüğünde dost elini uzatarak kaldıran, hata ettiğinde “İyiliği tavsiye eden” kurumlardır. İyi yönetici, eleştirinin hikmetine, kötüsü ise “bu söz bana mı?” diyerek sözün bizatihi kendisine takılır. Doğru tutum, söyleyene bakmakla yerine söylenene odaklanmaktır.

Bu durumu uç bir anekdot ile izah edelim:

Hz. Ali (r.a.) savaşta düşmanı öldürmek üzereyken kendisine yapılan davranışın akabinde  düşmanı öldürmekten vaz geçerek; “Şu ana kadar ben Allah için savaşıyordum; ancak şimdi kılıcımı kullanırsam nefsim için kullanmış olurum!” demişti en güçlü olduğu anda..

Yöneticiden beklenen, sözün hikmetini idrak etmek ve her türden eleştiriyi hazmederek “Suçlamak bize, katlanmak sana” diyen Şeyh Edebali’nin öğütleri ile hareket etmesini özümsemektir.

Ehliyet ve liyakati bir taraftan diline pelesenk yaparken diğer taraftan koşulsuz itaat isteyen yönetici bilmelidir ki;

“Ehliyetli ve liyakatli insan konuşur, itiraz eder, karşı çıkar ama ihanet etmez; zor zamanda etrafına sahip çıkar. Kifayetsiz muhteris ise susar, itaat eder gözükür, onaylar; en kritik anda ihanet eder, satar.” (İhsan Fazlıoğlu)

Sendikalar ve STK’lar, yönetilenler adına -istifade etmesini bilene- yönetici için dünyanın parasını vererek -bir kez olsun- yanlış yaptığında uyarmayan “danışmanlar” yerine bedelsiz olarak hakikati ortaya koyan ve uyarı vazifesini yerine getiren örgütlerdir. Bu uyaranlara, bardağın dolu tarafını gösterdiğinde dikkate alıp boş tarafını ortaya koyduğunda kulak tıkarsanız etrafınızda ehliyeti olan lakin liyakat yoksunu kifayetsiz muhterislerden bir de sözün hikmetini perdeleyerek, söyleyene husumetinizi perçinleyen tetikçileriniz kalır.

Burada asla unutulmaması gereken şudur:

Bugün sizi onaylar gibi gözükenler konjonktür değişir değişmez ya da en kritik anda sizi satacak olan eyyamcı taifesidir vesselam!

İdris Şekerci
Eğitim Bir Sen İstanbul 6 Nolu Şube Başkanı

 

Read more: https://hasbahcegazetesi.com/ehliyet-kifayetsiz-muhteriste-olursa/#ixzz64zhc2TCp

Yorumlar (15)
İblis leblebici 8 ay önce
adamlar şaka gibiler. Liyakatsiz ehliyetsiz bürokratlara ses çıkarmayıp ehliyet ve liyakatten bahsetmek nasıl bir tezattır.
hayrettin seker 8 ay önce
İdris Başkan seni tebrik ediyorum. Ehliyet ve liyakati sonunda ve en sonunda vurgulayabildiniz ya helal olsun size. biraz geç kalmadınız mı? hayırdır bayram değil seyran değil!
fehmi 8 ay önce
Maaşlarınızı hiç yazmadınız. Astronomik maaşlarınız yazılıp çiziliyor aylardır. Sus pus oldunuz. Ehliyet ve liyakatten bahsedecek kadar samimi iseniz eğer maaşlarınız harcamalarınızı yazacak kadar da samimisinizdir mutlaka. Bir de üyelerin aidatlarıyla aldığınız astronomik maaşlrınızı ve yaptığınız o harcamalar konusunda bir yazı bekliyoruz.
Sakine 8 ay önce
Sendikada bu yazıları yazanlar oldukça bu garabet de , bu komedi de asla bitmez. Üyelik aidatlarım haram zıkkım olsun. Ahirette alacağım hepsini.
Kadir Meral 8 ay önce
Fehmi bey yazamazlar. Maaşlarını açıklayamaz bunlar. harcamalarını hiç yazamazlar. Ama israf konusunda , hak hukuk konusunda bir yazı yaz deyince hemen yazarlar.
Haktan hukuktan bahsederler . O yüzden dert etme. İstifa et EBS'den. Bunlara verilebilecek en güzel der istifadır. Zaten bu tip yöneticileri olunca istifa etmek için başka bir sebebe ihtiyaç kalmıyor.
AHMET 8 ay önce
KOMEDİ.... KOMEDİ...Sendikalar ve STK’lar, yönetilenler adına -istifade etmesini bilene- yönetici için dünyanın parasını vererek -bir kez olsun- yanlış yaptığında uyarmayan “danışmanlar” yerine bedelsiz olarak hakikati ortaya koyan ve uyarı vazifesini yerine getiren örgütlerdir. Bu uyaranlara, bardağın dolu tarafını gösterdiğinde dikkate alıp boş tarafını ortaya koyduğunda kulak tıkarsanız etrafınızda ehliyeti olan lakin liyakat yoksunu kifayetsiz muhterislerden bir de sözün hikmetini perdeleyerek, söyleyene husumetinizi perçinleyen tetikçileriniz kalır.YA BUNLAR DEĞİL Mİ SENDİKANIN PARALI ASKERLERİ, KURŞUN ASKERLERİ . NASIL BİR TEZAT BU YA
Salih Pınar 8 ay önce
Menfaatleri sözkonusu olunca vicdanları sessizliğe gömülen bu yapının ne samimiyeti kaldı ne inandırıcılığı. Millet sizi tarihe gömecek demedi demeyin.
kenan kalıcı 8 ay önce
Sakarya İl Milli Eğitim Müdürünü Üstün Dökmene plaket verdi diye linç ettiniz, en yakın arkadaşınız olan İzmir'de okulları rotaryenlere, masonlara teslim etti ler gıkınız çıkmadı. Üstüne üstlük tuttunuz bu olayı Bakanlığa iftira ederek yamamaya çalıştınız. Bu mu sizin liyakat, ehliyet, adalet, dava ve şuur anlayışınız.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner51
26°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
MEB Şube Müdürü Rotasyonu İptal Edilmeli mi ? Edilememeli mi?
MEB Şube Müdürü Rotasyonu İptal Edilmeli mi ? Edilememeli mi?
Namaz Vakti 04 Temmuz 2020
İmsak 03:32
Güneş 05:30
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:47
Yatsı 22:36