Eğitim Bir Sen Karıştı

Eğitim Bir Sen İstanbul 1 Nolu Şubesinde seçimler bitti ama gerginlik bitmiyor. EBS Genel Başkan Yardımcısı Ramazan ÇAKIRCI uyguladığı çifte standrtlarla teşkilat içi huzursuzluğu tırmandırıyor.

Sendikalar 01.07.2019, 23:31 01.07.2019, 23:31
Eğitim Bir Sen Karıştı

Konge bitti ancak Eğitim Bir Sen İstanbul 1 Nolu Şubesinde gerginlik bitmiyor. EBS Genel Başkan Yardımcısı Ramazan ÇAKIRCI uyguladığı çifte standrtlarla teşkilat içi huzursuzluğu tırmandırmaya devam ediyor.

Eğitim Bir Sen teşkilatlarında Kasım ayında şube başkanlığı seçimleri gerçekleştirildi. Kasım ayında gerçekleştirilen Eğitim Bir Sen İstanbul 1 Nolu Şube başkanlığı seçimlerinin ardından mevcut başkan Ferhat ÖZTÜRK seçimi kaybetmiş, yerine Genel Başkan Yardımcısı Ramazan ÇAKIRCInın da desteklediği Mükremin KÖSE son anda aday yapılarak seçimi kazanmıştı. 

İstanbul 1 Nolu Şubede Şube Başkanı Ferhat ÖZTÜRK Ali YALÇINın genel başkanlığı sürecinde Ahmet ÖZERin listesine yer aldığı ve 5 Nolu Şube Eski Başkanı Celal DEMİRCİ ile birlikte, İstanbuldaki  diğer şube başkanlarının aksine  İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk YELKENCİye biat etmeyip, muhalefet ettiği için hedef haline gelmişti.

Ve bu muhaliflikleriniin bedelini Celal Demirci ile birlikte şube başkanlıklarından alınarak ödediler. 

Ancak Eğitim Bir Sen İstanbul 1 Nolu şubede sular durulmuyor. Kasım 2018de yapılan seçimin ardından başkan olan Mükremin KÖSEye karşı muhalif blok muhalefetini arttırarak şubeyi tekrar olağanüstü kongreye götürmek için mevcut 156 delegeden yasal çoğunluktan daha da fazlası olan  80 delegenini imzasını alarak Genel Merkeze Olağanüstü kongre talebiyle Mayıs ayında başvuru yaptılar. 

Eğitim Bir Sen 6. Olağan Genel Kurulunda karşısında bir çok adayın rakip olarak çıktığı EĞitim Bir Senin Genel merkez yönetiminde en sevilmeyen Genel Başkan Yardımcısı Ramazan ÇAKIRCI teşkilat içinde uyguladığı etnik milliyetçilik politikaları ve istemediği şube başkanlaraının üzerini çizip istediklerini göreve getirme gibi uygulamalarına aralıksız devam ediyor. 

Sendika Kanuna göre ve Eğitim Bir Sen tüzüğüne göre olağanüstü kongreye gitmesi gereken İstanbul 1 Nolu Şubede Genel Merkez Teşkilatlarının emanet edildiği Kara Kutu Ramazan ÇAKIRCI devreye girerek , hukuken garabet konumundaki zorlama yorumlarla, kongreye gidilemeyeceğini,  kongre isteyen muhaliflere cevabi bir yazı ile bildirdi. 

İşte o Yazı: 

 

Eğitim Bir Sen Genel Merkez Yöneticisi Ramazan ÇAKIRCI  aynı Demokratik ( !) tavrı Eğitim Bir Senin Sivas Şubesi seçimlerinde ise nedense göstermemiş, şubenin bir an önce kongreye gitmesi için jet hızıyla karar almış ve vargücüyle çalışmıştı.  

Şöyle ki 2014 Yılında Sivas 1 Nolu Şube başkanı olarak seçilen İlhan KARAKOÇun gitmesini isteyen Eğitim Bir Sen Genel Merkez yöneticisi ÇAKIRCI, 2014 Yılında Sivas 1 Nolu Şube başkanı olan İlhan KARAKOÇ 1 yıl dolmadan daha muhaliflerin olağanüstü kongre taleplerine haklı gerkeçe vb. aramadan kongre yapılmasına jet hızıyla onay vermişti.

Aynı durumda olan şu anda Eğitim Bir Sen İstanbul 1 Nolu Şubesinde kongreye gidemezsiniz diyen hatta Sivasta Mahkemenin verdiği kararı da İstanbul 1 Nolu Şubeye  yazdığı yazıda gerekçe olarak sunan    Eğitim Bir Senin Demokrasi anlayışı bu kadar dedirtecek olan Ramazan ÇAKIRCI ; Sivas 1 Nolu Şubeye kongreye gideceksiniz demişti.

İşte o çifte standardın belgesi: 

 

 

Ve yapılan kongrede Sivas şube Başkanı İlhan KARAKOÇ kaybetmişti. Ancak Sivaş Şube Başkanı hukuki yoldan mücadele başlatarak 2017 yılında aldığı kararla kongreyi iptal ettirip Şube başkanlığı koltuğuna tekrar oturmuştu. 

İlgili Haber: https://www.ajanskamu.net/haber/egitim-bir-sen-kongresi-mahkeme-karariyla-iptal-oldu-h90482.html 

Ama bu yaptıklarının bedelini son yapılan kongrede o da koltuğundan olarak ödedi. Son kongrede yerine bir başkası Şube başkanı olarak geldi. 

Eğitim Bir Sen teşkilatlarının en rahatsız olduğu Genel Merkez yöneticisi olan ve Ahmet Gündoğdu döneminde de Ali YALÇIN döneminde de teşkilatın kara kutusu olarak bilinen her devrin adamı Ramazan ÇAKIRCI, son yaptığı çifte standard ile adeta sendikada demokrasiyi askıya almış durumda.

İstanbul  1 Nolu Şubedeki muhalif isimler ise Mahkeme yolundalar. Mahkeme kararıyla şubeyi kongreye götürecekler.

Şu anda Perofesyonelliğe ayrılmış olan Eğitim Bir Sen şube Başkanlarının Mayıs ayı bordrolarında 13 bin 400 tl maaaş aldığı, Sendikanın aracını, telefonunu, kredi kartını, yemeğini , misafir , ağırlama, tatil yaptığını vb düşünecek olursanız 13 bin 400 tl maaş + sıfır masraf ile aylık 20-30 bin tl gibi bir gelir ile ballı imkanlara sahip olduğunu düşünürseniz, Sendikada şube başkanlığı koltuğunun ne anlama geldiğini ve neden vazgeçilmez olduğunu herhalde anlatmamıza gerek kalmaz. 

Hele Eğitim Bir Sen Şube Başkanı olup aynı zamanda Memur Sen İl Temsilciliği yapanların masraflarını ise X2 ile çarpabilirsiniz.

Dolayısıyla Sendikada Şube Başkanı olmak ve şube başkanlığını korumak, bunun için muuhaliflerin çıkmasını engelleme  nin ne derece önemli olduğu , sendikacılığın geldiği noktayı ve bundan sonrası için neler olabileceği konusundaki yorumları okuyucularımıza bırakıyoruz.

www.ajanskamu.net 

 

 

 

Yorumlar (16)
Ahmet 12 ay önce
Çok hak yediniz oda yetmedi aidatları da yediniz. Sizi Allah'a havale ediyorum.
Hasan oğuztürk 12 ay önce
Olayları bilmesek yazdıklarınıza inanacağız.Bizzat taraflı ve istek üzerine yapılmış ısmarlama bir haberdir.Hadi ordan be kardeşim, bu yorumu yayınlamazsanız sizde tarafsınız ve birilerinin adına çalışıyorsunuz.
Çifte standar 12 ay önce
Sendikanın kara kutusune yapsa yeridir. Sivasta İlhan KARAKOÇ'a gelince kongreye gidin . Niye? Çünkü istemezük. Ama ayını olay başkasına olunca Vay efendim olmaz, yapamazsınız, edemezsiniz. Eğitim Bir Sen'in demokrasi anlayışı baya ilerlemiş. belli.
Ramazan 12 ay önce
Şube Başkanlğıı adı altında saltanat sürülüyor. Profesyonel sendikacıların 13 bin 400 tl maaş alması ne demek? Üyelerin aidatları ile alınan Sendikanın aracını, yakıtını, kredi kartını, konaklama, cep telefonu...vs sıfır masraf. 20-30 bin tl leri bulan bir gelir. İsrafa bakın hele ya. Tabi ki hiçbir şube başkanı kendisine muhalif istemez. Rakip çıksın istemez, koltuktan kalkmak istemez. Profesyonel sendikacılık adı altında bu imkanları kullanmayıp okul müdürlüğü müdür yardımcılığı yapıp aynı zamanda sendikacılık yapan şube başkanlarına selam olsun. Şeffalık şart. Üyelerin bu harcamaları sorgulaması gerekir, naylon faturalar var mı? şasi harcamalar var mı? şahsi kullanım var mı? hesap veren şube başkanları ne kadar? bunların irdelenmesi gerekir. Denetim kurulları var güya denetleniyor da kim kimi nasıl denetliyor. ? O denetim raporları gerçek mi? hepsinin araştırılması gerekir. Sendikacılık yapın! Saltanat sürmeyin kardeşim! Haram zıkkıım olur, burnunuzdan fitil fitil gelir o paralar,
Şahin 12 ay önce
Bu daha ne ki! Sendikanın ballı imkanlarından biri olan Şube başkanlarının silah alma yetkileri. Biz neler gördük neler, okula sendika toplantısına belinde silahla gelen görgüsüz şube başkanı gördük, toplantılara belinde silahla göstere göstere gelmek de neyin kafasıdır? Sendikanın bu görgüsüz şube başkanlarına bir ayar vermesi gerekmiyor mu? lanet olsun bu düzeninize sizin.
Mustafa Nargileçeker 12 ay önce
Çarkçı Antalyayı da karıştırdı gitti. Eğitim BİR SEN de tepe yönetimi teşkilatı yönetemiyor. Çakırcı kuzu emanet edilmiş. Allah ıslah etsin.
Mengene 12 ay önce
2015 yılında da Sakarya'da, mevcut yönetimden 4 yönetim kurulu üyesi, karar defterini çalarak kongre kararı aldılar ve genel merkezde (Ramazan Çakırcı) bu durumu bile bile kongre kararını kabul etti. Allah bunları ıslah etsin inşaallah.
Ali Doğrusöz 12 ay önce
Kendisine tüm herkesin şahitliğinde küfür edildiği halde hala birlikte sendikacılıkta iddialı olanlar için ödenen bedel azmış! Değmez Ferhat Öztürk, bırak 15/20 bin tl yi izzeti nefsini koru
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner51
16°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Namaz Vakti 28 Mayıs 2020
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:19