Eğitim Bir Sen'den 100 günlük plan değerlendirmesi

Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Çoban, 100 günlük icraat programında yer alan öğretmenlere ek gösterge artışının tüm kamu personeline uygulanması, ayrıca ek ders ücretlerinde artış yapılması yerine ücretli öğretmenlere kadro verilmesinin daha doğru bir adım olacağını söyledi.

Sendikalar 18.12.2018, 06:22 18.12.2018, 06:22
Eğitim Bir Sen'den 100 günlük plan değerlendirmesi

Bakanlıklar ile kamu kurum ve kuruluşlarının icraat taahhütlerini ve eylem adımlarını içeren ikinci "100 Günlük İcraat Programı"nın açıklandığını belirten Eğitim Bir Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Çoban, eğitim çalışanlarını ilgilendiren öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600"e yükseltilmesi ve ek ders ücreti karşılığında görevlendirilenlerin ek ders ücretlerinin yüzde 100 artırılması taahhütlerine yönelik düşüncelerini açıkladı. Önceki dönemde verilen taahhütlere ilaveten yeni taahhütler verilmesinin kamu görevlilerini endişelendirdiğini aktaran Çoban, ek gösterge artışının sadece öğretmenlerle sınırlı tutulmaması, tüm kamu görevlilerini kapsayacak şekilde düzenlenmesi, kısmi zamanlı çalışan öğretmenlere de ücret artışı yerine kadro verilmesi gerektiğini söyledi.


"SOSYAL HAK SORUNUNA ÇÖZÜM OLMAYACAK"

Bunun yanısıra ek ders ücreti karşılığında görevlendirilenlerin ek ders ücretlerinin yüzde 100 artırılmasının, ücretli öğretmenlere az da olsa bir katkı sağlayacağını vurgulayan Başkan Çoban, asıl sorunun ders ücreti miktarı değil, kadro sorunu olduğunu hatırlattı. Çoban, “Ek ders ücreti karşılığı kısmi zamanlı olarak çalışan öğretmenlerin, gerçekte düzenli eğitim-öğretim hizmetini yerine getirdiği, kadrolu öğretmenlerle aynı işi yaptığı, ancak asgari ücretin dahi altında bir aylık ücrete mahkûm oldukları, sosyal güvenlik haklarına kavuşamadıkları, izin gibi temel sosyal haklardan mahrum bulundukları gerçeği unutulmamalı. Ek ders ücretlerindeki yüzde 100"lük bir artış, bu öğretmenlerin yetersiz ücret, eksik sosyal güvenlik ve sahip olmadıkları sosyal hak sorunlarına çözüm olamayacaktır" dedi.


"VİZYON PLANI İLE TUTARLI DEĞİL"

Eğitim kurumlarının fiziki, donanım ve teknik kapasiteleri ile işlevselliklerinin daha nitelikli hali getirilmesi taahhütlerinin yerinde olduğunu belirten Çoban, diğer icraatlarla ilgili eylem adımlarının kendileriyle istişare edilerek netleştirilmesi gerektiğini vurguladı. Çoban, açıklanan taahhütlerin 2023 Eğitim Vizyon planı ile tutarlılık içermediği, rastgele seçildiği izlenimi verdiğini aktardı.


Mustafa Çoban, kamu görevlilerinin maaşlarının eridiğine dikkati çekerek, “Kamu görevlilerinin enflasyona ezdirilmemesi konusunda özen gösterilmeli. Sözleşmeli istihdam fayda değil zarar, huzur değil sıkıntı, kalite değil kaos üretiyor. Eş ile iş arasında tercihte bulunma mecburiyetini beraberinde getiren bu istihdam türü tarihte kalmıştı. Bırakalım tarihte kalsın" dedi.

Akdeniz Manşet

Yorumlar (0)
banner51
15°
sisli
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 25 Ekim 2020
İmsak 05:55
Güneş 07:20
Öğle 12:53
İkindi 15:48
Akşam 18:17
Yatsı 19:36