Eğitim İş'ten Diyanet Sen ve Eğitim Bir Sen'e'Gericiler' Benzetmesi

Kur'an Kurslarına düşmanlık yaparak dava açan Eğitim İş'e tepki gösteren Diyanet Sen ve Eğitim Bir Sen'e Eğitim İş'ten 'Gericilere Verdiğimiz Rahatsızlıktan Dolayı Son Derece Memnunuz' şeklinde eleştiri geldi.

Sendikalar 20.06.2019, 21:42 20.06.2019, 21:42
Eğitim İş'ten Diyanet Sen ve Eğitim Bir Sen'e'Gericiler' Benzetmesi

Kuran Kurslarına düşmanlık yaparak dava açan Eğitim İşe tepki gösteren Diyanet Sen ve Eğitim Bir Sene Eğitim İşten Gericilere Verdiğimiz Rahatsızlıktan Ötürü Memnunuz şeklinde eleştiri geldi.

İşte Eğitim İşten yapılan o açıklama;

GERİCİLERE VERDİĞİMİZ RAHATSIZLIKTAN SON DERECE MEMNUNUZ  
Bilimsel, pedagojik eğitim ilkelerine ve Anayasaya aykırı olduğu için Eğitim-İş olarak 4-6 yaş arası çocuklara Kur’an kursu programını yargıya taşımamız, gericileri rahatsız etmiştir.

Sendikadan ziyade iktidara yakın bir dernek gibi çalışan Eğitim Bir-Sen ve Diyanet-Sen, bizi bağnazlıkla (!), toplum düşmanlığıyla suçlamış, toplumun her muhalif kesimini hedef göstermesiyle tanınan Akit Gazetesi de bizi 28 Şubatçı ilan etmiştir. Bu ithamların saçmalığı, ithamda bulunanlara bakınca anlaşılıyor olsa da bağımsız sendikacılığın ne olduğunu göstermek zaruri hale gelmiştir. Çünkü iktidara yakınlığı dışında albenisi olmayan bu iki kurum ile gazete demenin gerçek gazetelere hakaret sayılacağı Akit Gazetesi, tepkilerine bolca iftira ve kara çalma serpiştirmiştir. Yalanlar ve gerçekleri sıralamak şart olmuştur:

YALAN: Diyanet-Sen, Diyanet İşleri Başkanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde uygulanan Kur’an kursu programının, Anayasa ile evrensel insan haklarına uygun olduğunu ve bu konuda Eğitim-İşin yalan söylediğini iddia etmiştir.

GERÇEK: Söz konusu program, Danıştaya da aksettirdiğimiz üzere Anayasaya aykırıdır. Anayasanın 2. Maddesinde altı çizilen Türkiyenin Atatürk milliyetçiliğine bağlı, laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olduğu vurgusu ile söz konusu program bağdaşmamaktadır. Yine Anayasanın 42.Maddesinde Öğrenim hakkının kapsamı kanunla tespit edilir ve düzenlenir. Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve inkılapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Bu esaslara aykırı eğitim ve öğretim yerleri açılamaz. denmektedir. Oysa söz konusu program, bu hükümlere aykırıdır. Atatürk ilkeleriyle de, çağdaş bilimle de ilgisi yoktur. Öğretmek, biz öğretmenlerin işiyken, bunu devlet eliyle din adamlarına devretmenin de anlaşılır bir tarafı bulunmamaktadır.

YALAN: Diyanet-Sen, Eğitim-İşin asıl derdinin Diyanet ile olduğu, MEBin başka protokollerine Eğitim-İşin ses etmediğini iddia etmiştir.

GERÇEK: Eğitim-İş olarak MEBin bugüne kadar, yasal olarak öğretmenlerin yapabileceği eğitimleri, öğretmenler yerine gerici vakıf ve derneklere verdirmek için yaptığı protokollere karşı çıktık ve yargıya taşıdık. Bu hukuk mücadelelerimizin birçoğunda iptal kararı alınmış ve çocuklarımız dernek/vakıf adı altında faaliyet gösteren tarikatlardan bir nebze daha uzaklaştırılmıştır. Diyanet Senin buradaki sızlanması Hadi bizimki yasalara aykırı, e diğerlerine neden ses etmiyorsunuz? demekten ve diğerlerine ne kadar ses ettiğimizi görmek istememesinden başka bir şey değildir.

YALAN: Eğitim Bir-Sen yetkilisi, Eğitim-İşin İslamofobik olduğunu, din alerjisine sahip olduğunu iddia etmiş, bu ithamlarla hedef göstermeye çalışmıştır.

GERÇEK: Eğitim-İş olarak bizim din ile değil, dini kendi çıkarları için kullanarak eğitimi bilimsellikten ve çağdaşlıktan uzaklaştırmak isteyenlerle sorunlarımız vardır. Dinin eğitimde araç haline getirildiğinde ne olacağını, FETÖnün eğitime, okullara nasıl sızdığıyla tüm toplum görmüştür. Elbette ki daha düne kadar mülakatlardaki torpiller neticesinde yapılan liyakatsiz atamalarla, okul yöneticilerinin yüzde 80inden fazlasının üyesi olduğu Eğitim Bir-Sen, bu konuyu dert etmemektedir. Toplumda ileride, FETÖ olayında olduğu gibi dinin tarikatlaşmasına tepki oluşacaksa, bu tam da dini ağzından düşürmeyip onu kendi menfaatlerine kullananlar ile kendi tarikatlarını korumak adına başkalarının hakkını yiyenler nedeniyle olacaktır.

Eğitim-İş olarak hatırlatıyoruz: Türk Milli Eğitim Sistemini Düzenleyen Genel Esasların 2. Maddesinde, eğitimin amacına dair der ki: Türk Milletinin bütün fertlerini, Atatürk inkılap ve ilkelerine ve Anayasada ifadesini bulan Atatürk milliyetçiliğine bağlı; Türk Milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan, insan haklarına ve Anayasanın başlangıcındaki temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devleti olan Türkiye Cumhuriyetine karşı görev ve sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getirmiş yurttaşlar olarak yetiştirmek...

Biz Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürkün muasır medeniyetler hedefine inanan eğitim çalışanları olarak, bu maddede bahsedilen ilkelerden geriye düşecek herhangi bir uygulamayı kabul etmedik, etmeyeceğiz. Laiklik alerjisi olan hezeyan sahiplerinin, laik, bilimsel ve çağdaş eğitime yönelik kurduğu karanlık düşler, mücadelemizin ve bilimin ışığında yok olacaklardır. İnanıyoruz ki; yasalar çerçevesinde ve ülkemizin gerçekleri yönünde bir adım attığımızda yandaşlardan gelen bu feveranlar, o adımın doğruluğunun da sağlamasıdır. Dini çıkarlarına alet eden FETÖ taklitçilerine verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı, son derece memnunuz. Yolumuzdan şaşmayacağız.

         MERKEZ YÖNETİM KURULU 

Yorumlar (0)
banner51
16°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Taşerondan Kadroya Geçen İşçiler Ne Zaman Toplu Sözleşmeye Dahil Edilmeli?
Namaz Vakti 25 Mayıs 2020
İmsak 03:39
Güneş 05:31
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:31
Yatsı 22:15