Engelli şube müdürü rotasyona tabi tutulamaz

Eğitim-Bir-Sen, bölge hizmetine bağlı yer değişikliği kapsamında görev yeri değiştirilen engelli şube müdürü üyesi adına açtığı davada, mahkeme, Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik’in Ek 3. maddesi hükmüne atıfla, engellilik durumu devam ettiği sürece kurumlarca isteği dışında memurun görev yerinin değiştirilemeyeceğine hükmetti. İşte detaylar..

Sendikalar 15.09.2020, 15:14
Engelli şube müdürü rotasyona tabi tutulamaz

Eskişehir 2. İdare Mahkemesi, “Yüzde 43 oranında engelli olan davacı, il/ilçe millî eğitim müdürlerinin 2020 yılı yer değiştirme işlemleri kapsamında bölge hizmet süresini doldurduğundan bahisle yer değiştirme işlemine tabi tutulmuş ise de Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik’in Ek 3. maddesinde yer alan, engellilik durumu devam ettiği sürece kurumlarca isteği dışında memurun yerinin değiştirilmeyeceği yönündeki kural karşısında, davacının yüzde 43 oranında engelli olması nedeniyle, (bir başka yere) şube müdür olarak atanmasına ilişkin dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı” gerekçesiyle dava konusu işlemin yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Mahkeme kararı için tıklayınız

Yorumlar (3)
Ali 5 gün önce
Kimsesizler rotasyona tabi oldu.Buyuk bir çoğunluğu görevlendirme yaptı. Kimsesi olmayanın görevlendirmesi olmadi.
ömer 6 gün önce
zaten torpilli şube müdürleri görevlendirmeyle yerlerinde kalıyorlar.
kami 6 gün önce
Bu arkadaşımız şube müdürü olurken hizmete bağlı zorunlu yer değiştirme sisteminin olduğunu bilmiyor muydu? Biliyordu ve bu göreve talip oldu. Eeee günü geldiğinde.... Başkalarının hakkını yemek ne kadar ahlaki....
banner51
21°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Namaz Vakti 21 Eylül 2020
İmsak 05:18
Güneş 06:44
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:31