Mehmet Akif İnan Ödülleri sahiplerini buldu

‘Yedi Güzel Adam’ın aksiyoneri, şair-yazar, Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Kurucu Genel Başkanı Mehmet Akif İnan’ın hatırasını yaşatmak adına bu yıl ilk kez düzenlenen Mehmet Akif İnan Ödülleri, Memur-Sen Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreniyle sahiplerini buldu.

Sendikalar 07.01.2020, 17:05 07.01.2020, 17:05
Mehmet Akif İnan Ödülleri sahiplerini buldu

‘Yedi Güzel Adam’ın aksiyoneri, şair-yazar, Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Kurucu Genel Başkanı Mehmet Akif İnan’ın hatırasını yaşatmak adına bu yıl ilk kez düzenlenen Mehmet Akif İnan Ödülleri, Memur-Sen Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreniyle sahiplerini buldu.

Ödül törenine Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Kamu Denetçiliği Kurumu Başkanı Şeref Malkoç, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Mehmet Akif İnan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özer, Demokratik Sol Parti Genel Başkan Yardımcısı Uğur Gürel, Hür Dava Partisi Genel Sekreteri Şahzade Demir, Altındağ Belediye Başkanı Doç. Dr. Asım Balcı, Mehmet Akif İnan’ın kardeşleri Ali Mithat İnan, Mustafa İnan ve Ahmet İnan, arkadaşları, sevenleri ve çok sayıda davetli katıldı.Kaynak: Mehmet Akif İnan Ödülleri sahiplerini buldu.

Şentop: Akif İnan bugünleri görseydi Memur-Sen’le iftihar ederdi

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, yaptığı konuşmada, fikir dünyamızın ve entelektüel camiamızın öncülerinden olan Mehmet Akif İnan adına gerçekleştirilen ödül törenini kıymetli bulduğunu ifade ederek, “Merhum İnan Memur-Sen’in kurucusu idi. Memur-Sen aradan geçen yıllarda gelişti, büyüdü ve bugün 1 milyonu geçen sayısıyla Türkiye’nin en büyük emek hareketi oldu. Merhum Akif İnan, bugünleri görseydi şüphesiz Memur-Sen’le iftihar ederdi” dedi.

Akif İnan’ın toplumun tefrikadan arındırılıp vahdet üzere hareket etmesinin öncülüğünü yaptığını belirten Şentop, “Emek dünyamızın ve fikrî hayatının güzel insanlarını bir araya getiren bu program için Ali Yalçın’ı, Ahmet Özer’i ve mesai arkadaşlarını tebrik ediyoruz, düzenlenen ödül töreni ile 2020 yılının vefa yılı olacağını da belirlemiş oluyorlar” ifadelerini kullandı.

“Haksızların, kötülerin ve zalimlerin sesinin gür çıktığı bir dünyada yaşıyoruz” diyen Şentop, sözlerini şöyle tamamladı: “Buna rağmen iyiler, mazlumlar hakikatin gür sesini duyurmaya devam edeceklerdir. 2020 yılında da beklentilerimiz var. Milletimiz ve insanlık adına mutlu ve huzurlu günler görmeyi temenni ediyoruz.”

Yalçın: İnan’ın kurduğu emek hareketi, akademik hizmet sendikacılığının markası oldu

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Mehmet Akif İnan’ın bilgiyi düşünceye, düşünceyi fikre, fikri eyleme, eylemi kutlu sefere dönüştürme gayretiyle farkını ortaya koyduğunu dile getirerek, “Öyle bir insan ki, düşünceye ve fikre adanmış bir hayat yaşadı. Öyle bir irade ki, çağı ve erdemi kuşanmış ehliyetiyle yol açtı, yol aldı. Öyle bir teslimiyet ve samimiyet ki, misyona sadakatte şahsiyetiyle, idrak ve şuur noktasında kemâlâtıyla örnek ve öncü oldu. Öyle bir mensubiyet ki, kalemini ve kelamını medeniyet davasına adadı. Öyle bir aksiyoner kararlılık ki, bütün bildiklerini ve yaptıklarını kenara koyup, emek hareketi lideri oldu ve kurduğu emek hareketi akademik hizmet sendikacılığının markası oldu” şeklinde konuştu.

Akif İnan’ın bu toprakların, fikir dünyamızın, kadim medeniyetle yeniden bağ kurma çabasının aydını ve aydınlatıcısı olduğunu söyleyen Yalçın, “Yaşadığını yazan, yazdığını yaşayan, bilme azmi ve bulma kararlılığıyla yol alan müellif, muallim ve münevver bir şahsiyettir Kurucu Genel Başkanımız” dedi.Kaynak: Mehmet Akif İnan Ödülleri sahiplerini buldu

Akif İnan, her nefesinde insanları aydınlatmanın mücadelesini verdi

Akif İnan’ın fikri birikimini sendikal örgüte dönüştürmekte zorlanmadığını kaydeden Yalçın, şunları söyledi: “Bize kimin ne yaptığını, niçin yaptığını ve neyi amaçladığını bilmenin verdiği güç ve güvenle, sendika kurmak ve sendikacı olmak konusunda hiç zorlanmadı. Önce Eğitim-Bir-Sen ve nihayetinde Memur-Sen hayatının bütün mücadele zeminlerini mezcettiği yerler oldu. Her nefesinde insanları aydınlatmanın, insanca yaşatmanın, aydını insan kılan kavramların hâkim olmasının mücadelesini verdi. Memur-Sen, bu mücadelenin hem zirvesi hem de en büyük ve kadimleşecek eseridir. Mehmet Akif İnan’ı bütün bu hasletleriyle anmak, anlatmak ve milletimize aktarmak gerekirdi. Bu kanaatle, vefatının 20. yılını milat kabul ederek Mehmet Akif İnan anma programlarını, fikir, tavır, mücadele, itiraz, eser, değer sahiplerini merkeze alarak her yıl farklı temalar ve konular üzerinden ödüllendirmeye yönelik bir içerik oluşturduk. Böylece bu yıl ilkini birlikte icra etmekte olduğumuz Mehmet Akif İnan Ödülleri konsepti oluşmuş oldu.”

Özer: İnan, daima birleştirici bir lider olmuştur

Mehmet Akif İnan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özer, Mehmet Akif İnan adına verilen ödüllerin bir misyonun hatırlatıcısı olacağını belirtti. Akif İnan’ın sağlığında olduğu gibi vefatında da insanları toplayıcı ve birleştirici olduğunu kaydeden Özer, “İnan, yaşamıyla da vefatıyla da bıraktığı eserleriyle de daima birleştirici bir lider olmuştur. Akif İnan bizlere sendikacılıkta iyiliği, mazlumun sesi olmayı, emeğin savunucusu olmayı, kırmadan ve dökmeden sendikacılık yapılabileceğini gösterdi. Bu tavrıyla hocamız sendikal camiada iz bırakmış bir isim olmuştur” diye konuştu.

 

Yorumlar (0)
banner51
26°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 11 Ağustos 2020
İmsak 04:24
Güneş 06:03
Öğle 13:14
İkindi 17:05
Akşam 20:16
Yatsı 21:48