OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİ BAKICI DEĞİLDİR!

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘çalışan annelere’ kolaylık olması amacıyla kreş ve okul öncesi kurumlarının açılacağına ilişkin açıklamasını değerlendirdi.

Sendika 21.11.2020, 00:15
OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİ BAKICI DEĞİLDİR!

Okul öncesi eğitimin, eğitim sürecinin ayrılmaz bir parçası olduğunu, özel kreş ve gündüz bakımevleriyle bir tutmanın doğru olmadığını bildiren Genel Başkan Geylan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın konuyu yeniden değerlendireceğini söyledi.

Pedagojik gerekçelerle okul öncesi sınıflar açılıyor ise aynı gerekçeler okuma safhasına geçmesi için birkaç haftaya daha ihtiyaçları olan 1. sınıfları da yüz yüze eğitime almak için geçerli değil midir?” diye soran Genel Başkan Geylan açıklamasında şunları söyledi:

“Milli Eğitim Bakanı Sayın Selçuk bugün yaptığı açıklamada “çalışan annelere” kolaylık olması amacıyla kreş ve okul öncesi kurumlarının açılacağını ifade etti.

Okul öncesi eğitimi, eğitim sürecinin ayrılmaz bir parçasıdır, özel kreş ve gündüz bakımevleriyle bir tutmak doğru değildir.

Çalışan annelere kolaylık olsun gerekçesiyle ana okulları ve okul öncesi sınıflarımızı eğitime açmak demek, öğretmenlerimize “BAKICI” muamelesi yapan bir takım arazlı yaklaşımları olumlamak demektir.

Ayrıca bir diğer husus da;

Yarım gün eğitim yapan okul öncesi sınıflarının açılmasının tam gün çalışan annelere kolaylık sağlama amacına hizmet etmeyeceğini de görmek gerekir.

Yine ayrıca;

Eğer pedagojik gerekçelerle okul öncesi sınıflarımızı açıyorsak, aynı gerekçeler okuma safhasına geçmesi için birkaç haftaya daha ihtiyaçları olan 1. sınıflarımızı da yüz yüze eğitime almak için geçerli değil midir?

MEB’in konuyu yeniden değerlendireceğini umuyorum.”

Kaynak: AjansKamu
Yorumlar (3)
Ali 9 ay önce
Diğer öğretmenler tatil yapmıyor. Evde canlı ders daha zor. Keşke okulda olsak diyor. Anasınıfı öğretmenleri tatil yapmak istiyor.
Ahmet Bey 9 ay önce
Okulöncesi öğretmenleri bakıcı değildir. Bakanlık bunu görmeli ve diğer öğretmenlerle bir tutmalı. Aksi durumda üvey evlat muamelesi durumu ortaya çıkar.
Hasan 9 ay önce
Branş öğretmenleri çalışmak ister. Keşke 8 ler 12 lerce açılsa der. Okul öncesi çalışmamak ister. Bakıcılıkla ne alakasi6var. Bakici olsalar günde 7 saat çalışırlar ve 1500 tl verirler. Anasının öğretmeni uzaktan etkinlik yapamayacağı için, çocukların kas ve sosyallik gelişimi tam olmayacağı için böyle bir karar alınıyor ki çok doğru ve yerinde bir karar. Tabii yatmak istemek ayrı. Bir branş öğretmeni canlı ders arti ödev yoklama takibi vb bir sürü iş yapıyor ve keşke okul bize bari açılsa diyor. Yazık çok yazık altı üstü üç saat çalış başka hiçbir takip yok bir de onu bile isteme.
25°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ek atama neden yapılmıyor?
Ek atama neden yapılmıyor?
Namaz Vakti 28 Temmuz 2021
İmsak 04:01
Güneş 05:48
Öğle 13:16
İkindi 17:11
Akşam 20:33
Yatsı 22:13