Talip Geylan: Derdimiz Önlük Meselesi Değil

Mili Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından önceki gün kamuoyu ile paylaşılan Öğretmen Önlükleri konusunda yorumlar gelmeye başladı. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan konu hakkında açıklama yaptı.

Sendikalar 02.11.2019, 17:03 02.11.2019, 17:03
Talip Geylan: Derdimiz Önlük Meselesi Değil


Önceki gün Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk, öğretmenler için yeni tasarladıkları önlükleri duyurdu.
Bunun üzerine, adeta eğitimde yeni ve radikal bir  adım atılmış gibi (bize göre gereksiz) bir tartışma aldı başını gidiyor.
Türkiye’de öğretmenler sanki ilk defa önlükle tanışacakmışcasına lehte ya da aleyhte polemikler tüm hızıyla gündeme oturdu.
Ülkemizde zaten uzun yıllardır öğretmenlerimiz önlük kullanıyor. Sayın Selçuk’un şimdi yaptığı, öğretmenlerimizi teşvik etmek amacıyla, önlükleri yeni bir tasarımla kamuoyuna yeniden sunmak olmuştur.
Hal böyleyken, eğitimin ve eğitim çalışanlarının devasa sorunları dururken, önlük meselesinden hareketle ve bir kısmı da magazinsel gereksiz tartışmalarla eğitim kamuoyunu meşgul etmenin pek uygun olmadığını düşünüyorum.
Eğitim çalışanlarının ekonomik koşullarının iyileştirilmesi, meslek kanununun çıkarılması, eğitim kurumlarının çetevari yapıların tahakkümünden kurtarılması ve ehil yöneticilerce yönetilmesi, derslik ihtiyacının giderilmesi, yeterli öğretmen atanması gibi onlarca sorun ortada dururken suni gündemlerle “cambaza bak” yapılması doğru değildir.
Mesela eğitim çalışanlarına şiddeti önleme noktasında radikal tedbirler almak anlamında adım atmazken önlük tartışmasına girerseniz, beyaz önlüklerimizin kana bulanmasına nasıl engel olacağız?
Diğer yandan Sayın Bakan İSTEYEN ve İHTİYAÇ DUYAN öğretmenlerimizin önlük kullanabileceğini açıklamasında özellikle vurgulamış. Ki, doğrusu da budur.
Ancak işgüzar ve durumdan vazife çıkaran idarecilerin oldukça yoğun olduğu bir ortamda sayın Bakanın ortaya koyduğu bu GÖNÜLLÜLÜK çerçevesinin korunabileceği hususunda da endişelerimiz yok değil.
Hayırlı olsun diyorum.
Beğenen meslektaşlarımız yeni önlükleri giyer.
İşgüzarlık yapacak yöneticileri de uyarıyorum; sayın Bakan ölçüyü ortaya koymuştur, kimse kraldan çok kralcılık yapmasın.
Hızla eğitimin ve eğitim çalışanlarının gerçek gündemine dönülmesini bekliyoruz.

Yorumlar (0)
banner51
26°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 16 Temmuz 2020
İmsak 03:46
Güneş 05:39
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:42
Yatsı 22:26