Adrese Dayalı Lise Sorgulama

Özellikle İstanbul ve Ankara’dali liselere sınavsız geçiş yapmak isteyen öğrenciler ve veliler bunu araştırmaya başladı. Peki, LGS’ye girmeden liseye gidilir mi?

Sınavlar 06.06.2021, 21:02
Adrese Dayalı Lise Sorgulama

Sınava katılmayan öğrencilere Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar tercih ekranı açılmıyor. Yani LGSye girmeden en yakın okul için Yerel Yerleştirme ile tercih yapabilecek.

Adrese Dayalı Lise Sorgulama

Adrese dayalı lise sorgulama işlemi, ileriki tarihlerde yayınlanacak sınavsız okul boş kontenjan bilgileri üzerinden kolayca görüntülenebilecek.

Adrese dayalı lise sorgulama için öğrenci kimlik numarası ve okul numarası önem arz ediyor.

Bu aşamaların ardından il ve ilçe bilgileri giriliyor, Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi ve Anadolu Meslek Programı seçeneklerinden birisi işaretleniyor.

Kayıt alanı aracılığıyla, kayıt alanındaki, komşu kayıt alanındaki ve kayıt alanı dışındaki okullar görüntülenebiliyor.

LGS’ye Girmeden Liseye Gidilir mi?

Resmî, özel ve imam hatip ortaokullarının 8’inci sınıfında öğrenim gören tüm öğrenciler ile geçici eğitim merkezlerinde örgün ortaöğretim kurumuna kayıt olma şartını taşıyan 8’inci sınıf öğrencilerinin, Merkezî Sınav başvurusu Bakanlık tarafından otomatik olarak gerçekleştirildi.

LGS sınav puanıyla öğrenci her okul türünden en az 2, en fazla 5 tercih hakkı veriliyor. Geçen yıl MEB tercih hakkını 10a çıkarmıştı.

Yorumlar (0)
26°
açık
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 22 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:25
Öğle 13:11
İkindi 17:11
Akşam 20:47
Yatsı 22:38