Elhamra Sarayı nerede, hangi ülkede?

Elhamra Sarayı nerede, hangi ülkede? YKS TYT 2022’de gündem olan Elhamra Sarayı doğru cevap mıydı, hangi döneme ve devlete ait?

Sınavlar 18.06.2022, 18:14
Elhamra Sarayı nerede, hangi ülkede?

Elhamra Sarayı, bugün düzenlenen TYT sınavının ardından sınava giren adayların gündem konusu halini aldı. Sorunun doğru cevabını merak eden adaylar; Elhamra Sarayı nerede, kime ait gibi sorulara yanıt arıyor. Peki, YKS TYT 2022’de doğru cevap olan Elhamra Sarayı hangi ülkede ve hangi döneme ait? İşte sorunun yanıtı!
Elhamra Sarayı 2022 YKSnin ilk oturumu olan TYT sınavının ardından gündem konusu oldu. Bir sorunun doğru yanıtı olarak verilen Elhamra Sarayının bulunduğu ülke merak konusu oldu. Elhamra Sarayı nerede sorusu bu kapsamda merak ediliyor. Peki, YKS TYT 2022de doğru cevap olan Elhamra Sarayı hangi ülkede ve hangi döneme ait? İşte Alhambra Sarayının konumu ve bulunduğu ülke!

ELHAMRA SARAYI NEREDE?

El-Hamra Sarayı (İspanyolca: Alhambra; Arapça: الْحَمْرَاء‎‎: "Kıpkırmızı, çok kırmızı" (eril formda "ahmer" olan sözcüğün dişil yapıdaki şeklidir), İspanyanın Endülüs bölgesindeki Granada kentinde yer alan, İslami Arap mimarisinin Qalat Al-Hamra mimari anlayışı ile yapılan saray ve kale yapısıdır.

Saraya ait ilk yapılanma, MS 889a tarihlenen Roma Dönemi surlarının üzerine küçük bir kale inşa edilerek başladı. 13. yüzyılın ortalarına kadar bir onarım yapılmayan kale, Gırnata Emiri Muhammed Nasır döneminde bugünkü görünümüne kavuştu. 1333te Gırnata Sultanı I. Yusuf, kaleyi hükümdarlık sarayına dönüştürdü. 1492de bölgede yeniden Hristiyan hakimiyetinin sağlanmasının ardından, saraya kısmen Rönesans mimarisinin etkilerinin görüldüğü çeşitli eklemeler yapıldı.

El-Hamranın yapımı devam ederken Endülüsün diğer önemli iki şehri Kurtuba ve Sevilla (1236 ve 1248de) Hristiyan Kastilyalıların eline geçmiştir ve oradaki Müslüman halk çeşitli işkencelere uğramıştır.

1001 gece masallarındaki rüya sarayların gerçek alemdeki izdüşümü sayılabilecek olan El-Hamranın doğal çevreye uyumu, girift yapısı, farklı süslemeleri ve yaşanan mekân ile su ve yeşili belli bir ahenk içinde buluşturabilmesi, kazandığı şöhretin hiç de haksız olmadığını gösterir. Parisde ki Institut du Monde Arabe (Arap Dünyası Enstitüsü) eski Başkanı Edgar Pisani sarayın, İslam Medeniyetinin insanlığı ulaştırabileceği en yüksek noktalardan biri olduğunu söyledikten sonra El-Hamrayı şöyle anlatır:

Endülüs İslam sanatını, Müslüman İspanya tarihinden ayrı düşünmek imkansızdır... Elhamra inşa edilirken hiçbir şey tesadüfe bırakılmamış, her detay itina ile hesaplanmıştır. Kavislerin bölünüşünde, tek ve çift sütunların hoşa giden bir tarzda yerleştirilmelerinde, kapı ve pencere yerlerinin tespitinde bunu anlamak mümkündür. İşte bu sayede harikulâde perspektifler ortaya çıkmış, avlular ile açık salonlar arasında güneş ışığı, suların akışı ve gölgelerin oyunu buluşturularak, dış alemle inanılmaz bir uyum ve zarafet sağlanmıştır. Bu, sanki el değince kırılıp dökülecek hissi veren yüksek bir zarafettir. El-hamrayı gerçekten anlamak için, sarayın içindeki pek çok kitabeyi anlayarak okumak gerekir. Kurandan alınan ayetlerin ve İbn-i Zamrak la diğer Müslüman şairlerin mısralarının kazınmış olduğu bu kitabeler bazı duvarları tamamen kaplamakta, kemerler, kapı çerçeveleri ve sütun tekneleri boyunca uzayıp gitmektedir. Öyle ki, bu yazıları süsleme motiflerinden ayırmak neredeyse imkânsız haldedir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 28 Haziran 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı