İşte LGS Sorularının birebir benzer olduğu yayınevi

LGS sınav sorularını her yıl bildiğini gazete haberleriyle açıklayan ve tartışmaların odağındaki o yayın evi kim? Milli Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK hiç bir yayın evinden soru alınmasının sözkonusu olmadığını açıkladı.

Sınavlar 10.06.2021, 17:18
İşte LGS Sorularının birebir benzer olduğu yayınevi

TARTIŞMALARIN ODAĞINDAKİ YAYINEVİ 

Odatvnin ulaştığı bilgilere göre velilerin, öğrencilerin ve okul sahiplerinin isyan ettiği LGSdeki sınav sorularının Sinan Kuzucu yayınevinin test sorularıyla benzerlik gösterdi. 

21 Şubat 2020 tarihli Milliyet gazetesi haberinde de "MEB soruyor Sinan Kuzucu Yayınları önceden biliyor!" başlıklı bir haber yayımlandı. 

Haberde "Bu yıl 6 Haziran günü gerçekleşecek olan LGS’de yine Sinan Kuzucu Yayınları’nın test kitaplarını çözen çocukların başarısı konuşulacak. Biz 2020 yılındaki LGSde 90 sorudan 32sini tıpatıp aynısı olarak yakaladık. Bu çok ciddi bir oran. Soruların içeriği, renklendirmesi, hatta kağıdın cinsine kadar LGS soru kitapçığı ile birebir aynı" ifadeleri kullanıldı.

CHPLİ KARABIYIK BAKAN SELÇUKA ODA TVDEN YANIT VERDİ 

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık LGSdeki şaibe iddialarını Odatvye değerlendirdi. 

Karabıyık dün Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuka LGSdeki şaibe iddialarını sormuştu. 

Eğitim danışmanı Sadık Gültekine konuşan Bakan Selçuk şaibe iddialarına verdiği yanıtta "Biz yıl içinde örnek soruları her ay yayınladık. Sadece 3 soru daha önce yayınladığımız sorulara benzer. Bunu iddia eden her kimse bu iddiaları ıspatlaması gerekiyor. Ortada somut delil yok. Biz hiç kimseden soru almayız, kimsenin de sorusunu yayımlamayız" dedi. 

Odatvye konuşan CHPli Karabıyık, Bakan Selçuka yanıt verdi. 

Delili kendisinin değil Bakan Selçukun ispatlaması gerektiğini ifade eden Karabıyık, "Bizi sabahtan akşama okul sahipleri, öğretmenler, veliler aradı. Ben de bunu ispat ettim demiyorum. Böyle bir şaibe iddiası var. İnceleyin bunu açıklayın diyoruz" dedi. 

"BÖYLE ŞEY OLUR MU"

Soruları kendilerinin de incelemek istediklerini ancak sorulara ulaşamadıklarını kaydeden Karabıyık, "Biz bir komisyon kurduk. Yayınevinin testlerine ulaşmaya çalışıyoruz. Bir kısmına da ulaştık. Vatandaşın sesi olmaya çalışıyoruz. Şu anda yayınevinin test soruları örtülmüş, gizlenmiş ulaşılmasın diye. Milli Eğitim Bakanlığı soruya soruyla yanıt veriyor. Böyle şey olur mu. Nasıl 3 tanesi benzerlik gösteriyor. Diğerleri de uymuyor desin" ifadelerini kullandı. 

Uğur Can Biçer 

Odatv.com 

Yorumlar (0)
20°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 13 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:24
Öğle 13:09
İkindi 17:09
Akşam 20:44
Yatsı 22:35