KPSS'de yeni sürecin ilk sınavları yapıldı

Temmuz ayında yapılan sınavın iptaliyle yenilenmesine karar verilen KPSS'de Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür ile Eğitim Bilimleri Sınavı dün yapıldı. Adaylardan bazıları soruların daha zor, bazıları ise daha kolay olduğunu söyledi. Diğer sınavlar 24 Eylül-2 Ekim'de yapılacak, sonuçlar 21 Ekim'de açıklanacak

Sınavlar 19.09.2022, 08:43
KPSS'de yeni sürecin ilk sınavları yapıldı

ÖSYM tarafından 31 Temmuzda düzenlenen oturumları iptal edilen 2022- Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür ile Eğitim Bilimleri Sınavı dün yapıldı. KPSS çerçevesinde düzenlenen lisans oturumuna Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) genelinde yüz binlerce aday katıldı.

130 dakika verildi

İptal edilen oturumlardan ilk olarak Genel Yetenek ve Genel Kültür oturumu düzenlendi. Genel Yetenekte adaylara 30 Türkçe ve 30 matematik sorusu yöneltildi. Genel Kültür testinde 25 tarih, 18 coğrafya, 9 vatandaşlık ve 6 güncel bilgiler sorusu soruldu. Adaylara 130 dakika süre tanındı. 14:45te başlayan Eğitim Bilimleri oturumunda ise 80 soru için 100 dakika süre verildi.

SÜRE YETMEDİ

Sınava giren memur adaylarından Harun Kaya, sınavın iptal edilen KPSSye göre daha zor olduğunu ifade etti. Kaya, "Sorular çok kafa karıştırıcıydı. O yüzden vaktimi iyi kullanamadım. Matematik de aynı şekilde çok zordu" dedi. Başka bir memur adayı İrem Çiçek ise "Bir önceki sınavın iptal olması bir bakıma benim için iyi oldu. Çünkü pek de iyi geçmemişti. Bu sınav daha güzel geçti" dedi. Oktay Gezer de Türkçe sorularının, iptal edilen sınava göre daha kolay olduğunu söyledi: "Sorularda çok fazla vaktimi alan bir kısım olmadı. Türkçede özellikle Nuri Bilge Ceylan sorusu olması çok hoşuma gitti bir sinemasever olarak."

SONUÇLAR 21 EKİMDE

KPSSde ertelenen oturumlar 24 Eylül itibarıyla devam edecek. Bu kapsamda, 2022-KPSS Lisans Alan Bilgisi 1. oturumu 24 Eylülde saat 10.15te; Alan Bilgisi 2. oturumu (hukuk, iktisat, maliye) aynı gün saat 14.45te; Alan Bilgisi 3. oturumu 25 Eylül saat 10.15te düzenlenecek. Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) 2 Ekimde saat 10.15te; ÖABT İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri Alanı Sınavı ise 14.45te yapılacak. ÖSYM takvimine göre bu sınavların sonuçları 21 Ekimde açıklanacak. Ön lisans mezunlarının gireceği 9 Ekimde düzenlenecek 2022-KPSS Ön Lisans sonuçları ise 3 Kasımda ilan edilecek.

Denetim sürüyor

ÖSYM tarafından 31 Temmuzda günü düzenlenen KPSS, 30un üzerinde sorunun bir yayınevinin deneme testlerinde çıkan sorularla benzer olduğu ve sızdırıldığı iddiasıyla iptal edilmişti. Devlet Denetleme Kurulu konuyu incelerken ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alınmıştı.

Canberk Doğan

Kaynak : Yeni Şafak

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 01 Ekim 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı