TYT'de 2 soru hatalı iddiası

Üniversite sınavının ikinci aşaması TYT'de 2 sorunun hatalı olduğu iddia edildi. Uzmanlar iki sorunun da iptal edilmesi gerektiği düşünüyor.

Sınavlar 09.07.2021, 09:10
TYT'de 2 soru hatalı iddiası

Sözcüde yer alan habere göre;

Üniversite sınavının ikinci aşaması TYT Türkçe testinde 9. soruda 2 doğru cevap şıkkı olduğu ve 13. soruda ise Roma hipodromu ifadesinde h harfinin küçük olması nedeniyle soruda anlamının değiştiği, iki sorunun da hatalı olduğu için iptal edilmesi gerektiği düşünülüyor.

UZMANLAR NE DEDİ?

Soru iptal edilmeli

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni-Eğitim Uzmanı Hayati Özcan: "TYTde 9. soru 2 cevap olduğu için yanlış. A şıkkında, Niteleme sıfatını niteleyen zarf ifadesi yerine Niteleme sıfatını derecelendiren zarf ifadesi olmalıydı. Sorudaki daha güçlü canlılar ifadesinde güçlü sözcüğü niteleme sıfatıdır. Daha sözcüğü hiçbir zaman niteleme yani durum zarfı olamaz. Niteleme zarfı olabilmesi için daha sözcüğünün nasıl sorusuna cevap vermesi gerekir. Bu sözcük henüz anlamında kullanıldığında zaman zarfı olur. 13. soruda ise "Roma hipodromu" yerine "Roma Hipodromu" yazılması gerekirdi. İstanbulun Fethinden sonra At Meydanı olarak bilinen yerin ismi anlatılıyor. Ya da sorunun doğru olması için Romalıların hipodromu denilmesi gerekirdi."

9. soruda 2 şık doğru

Uzman Eğitimci/Türkçe Öğretmeni Onur Soğuk: "Türkçe testinin 9. sorusunun A şıkkında yer alan Niteleme sıfatını niteleyen zarf ifadesi sıkıntılı. Soru metninde yer alan daha güçlü canlılara ifadesindeki daha sözcüğü niteleme sıfatı görevindeki güçlü sözcüğünü nitelemiyor, derecelendiriyor. Niteliyor olsa nasıl? sorusuna cevap verirdi. Oysa ne kadar? sorusuna cevap veriyor. Sıfatın anlamını güçlendirip, sıfatı derecelendiriyor. Cevap şıkkı Dde sıkıntı yoksa da A şıkkını işaretleyen öğrenciler de haklı. Çünkü, bu sorunun iki doğru yanıtı var. Sorunun iptal edilmesi gerekir. 13. sorunun ise hatalı olduğunu düşünmüyorum."

Sözcü

Yorumlar (0)
29°
açık
Günün Anketi Tümü
Ek atama neden yapılmıyor?
Ek atama neden yapılmıyor?
Namaz Vakti 30 Temmuz 2021
İmsak 04:05
Güneş 05:51
Öğle 13:16
İkindi 17:10
Akşam 20:30
Yatsı 22:08