07.07.2020, 20:40

Sosyal medya yasası ve algı eğitimi

Geçenlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, twitter, facebook, youtube ve netflix gibi mecralara karşı olma nedenini ifade ederken cümlenin sonunda; bunların kaldırılması ve yasal düzenleme getirilmesi gerektiğini söyledi.

Bu cümleden yola çıkarak Erdoğan’ın sosyal medyayı yasaklayacağı yolunda ciddi bir algı oluşturuldu.

Belki de  “kaldırılması” ifadesi yol açtı buna bilemiyorum ancak cumhuriyet tarihinin en özgürlükçü en demokrat siyasetçisine böyle bir yakıştırmada bulunmak en hafif tabirle aymazlıktır.

Fakat yine de böyle zamanlarda “dile” çok dikkat etmek gerekir. Çünkü insanın niyetini ve söylemini anında çarpıtan bir kitle var karşımızda.

Netice itibariyle bu ülkede kimsenin cesaret dahi edemediği demokratik açılımların mimarıdır Erdoğan. Elbette sosyal medyanın yasaklanması söz konusu değildir.

Ha böyle bir yasağa hazır ve onaylayabilecek bir kitle de yok değil. Bu apayrı bir tartışma konusu.

Muhalefet, fırsattan istifade hemen Z kuşağına oynamaya başladı. Çünkü gençlerin en zayıf noktalarından biri de netflix ve sosyal medya ortamlarıdır.

Buradan yola çıkarak gençlerin diliyle konuşmak suretiyle Erdoğan’ı yasakçı bir konuma getirmeye çalıştılar. Bu noktada bazı AK Partili hesapların da Z kuşağını ötekileştirmeye, çirkinleştirmeye çalışması da manidar!

Bazen nasıl böyle basiretsiz olabiliyorlar diye düşünüyorum.

Mayıs ayında kaleme aldığım “Hükümet daha neyi bekliyor? Başlıklı bir yazımda sosyal medya yasasının acilen çıkarılması gerektiğini ifade etmiştim.

Daha evvel tam da bugünkü kirliliği dikkate alarak bir yasa teklifi sunulmuştu.

Ne var ki bu yasa teklifine; “Youtube, Twitter, Instagram'ın başını çektiği tüm sosyal medya platformları zapturapt altına alınıyor” diyerek anında diktatörlük vurgusu yapmışlardı.

Ve yasa teklifi geri çekildi. Oysa daha yeni Fransa Meclisi bu konuda ağır yaptırımlar uygulayan bir yasayı geçirdi. Sosyal medyada, terör propagandası yapmak, darbe çağrılarında bulunmak düşünce özgürlüğü değildir.

Kullanıcılar, ne dil, ne din, ne ırk ne cinsiyet ne de insanlık namına bir değer tanıyor. Küfürlerin, tehditlerin ardı arkası kesilmiyor. En son Esra Albayrak’a yapılan hakaret ortada. Böyle binlerce örnek gösterilebilir.

FETÖ’nün 15 Temmuz’dan sonra dünyanın ilk dijital terör örgütü olduğu gerçeğini de unutmayalım.

Yazının Devamı İçin TIKLAYIN

Yorumlar (0)
banner51
21°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 22 Eylül 2020
İmsak 05:19
Güneş 06:45
Öğle 13:02
İkindi 16:27
Akşam 19:09
Yatsı 20:29